Co takiego się dzieje z moim odbytem?

Witam, dwa miesiące temu byłem u dermatologa, miałem stan zapalny skóry odbytu podchodzący pod łuszczycę, dostałem maści kortykosteroidowe, po czasie wszystko zniknęło ale teraz zawsze po treningu, czy siłowym czy cardio odbyt i jego okolice są zaczerwienione, czuje dyskomfort i do tego swędzenie, następnego dnia dalej utrzymuje się zaczerwienienie ale już mniej swędzi, nie mam krwawienia ani żadnych guzków, nie wiem co to może być, proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywane przez Pana objawy świądu odbytu, mogą świadczyć o ponownej infekcji skórnej tych okolic. Takie stany mogą być wywoływane wieloma czynnikami, do których należą: noszenie ciasnej bielizny, niewłaściwa higiena, alergia np. na rodzaje tkanin bielizny lub na proszek do prania, nadpotliwość czy niewłaściwa dieta..

Skoro na skórze odbytu nie ma guzków krwawniczych, problem raczej nie leży w hemoroidach, a stan zapalny wywołany jest przez inne czynniki.

Jeżeli takie dolegliwości nadal się utrzymują i przeszkadzają Panu w normalnym funkcjonowaniu, zalecamy ponowną wizytę u dermatologa lub tym razem u proktologa. Jeśli po raz kolejny pojawia się stan zapalny, może to świadczyć o jakimś poważniejszym schorzeniu, które wymaga wykonania odpowiednich badań, na podstawie których można byłoby postawić jednoznaczną diagnozę i wdrożyć ewentualne leczenie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym zmian skórnych w okolicach odbytu:

https://portal.abczdrowie.pl/odbyt

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.