Co takiego znaczy mój rezonans kręgosłupa?

Witam. Kobieta 30.Mam problem z kręgosłupem szyjnym.Wynik rezonansu z 2017r.Centralna wypuklina C5/C6 z miernym uciskiem worka oponowego i redukcja przedniej rezerwy plynowej.Intensywnosc sygnału z rdzenia kręgowego prawidłowa.Mam nawracające bóle szyi oraz prawego barku promieniujący do prawej ręki.Rehabilitacje nie dają poprawy,zażywam tabletki rozkurczowe i przeciwbólowe od 4lat.Ból jest nie do zniesienia,proszę o pomoc .

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wypuklina oznacza obecność stanu patologicznego w obrębie krążka międzykręgowego kręgosłupa. W odróżnieniu od przepukliny, potocznie zwanej „wypadaniem dysku”, wypuklina oznacza tylko przesunięcie się jądra miażdżystego w obrębie struktury krążka, ale bez przerwania jego ciągłości. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.

W rezultacie daje to duże szanse leczenia zachowawczego, zresztą zawsze farmakoterapia i fizjoterapia są pierwszym krokiem w leczeniu. Operacja jest ostatecznością, niemniej jeżeli w Pani przypadku ani farmakoterapia, ani rehabilitacje nie dają żadnego rezultatu, to proszę nie zwlekać z wizytą u neurochirurga.

Poza opisem badania konieczne jest zapoznanie się ze zdjęciami oraz dokładne zebranie wywiadu i badanie fizykalne. Również neurochirurg będzie mógł się odnieść do zastosowanych metod leczenia oraz zadecydować o dalszym postępowaniu. Jednak na podstawie samego opisu nie sposób ocenić konieczności leczenia chirurgicznego.

Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.