Co wybrać zabieg laparoskopowy guza nerki czy otwarcie jamy brzucha i resekcja części nerki?

Witam, 15 lat temu miałem zawał serca wykonano bajpasy biorę leki, jest jako tako, ciśnienie wciąż za wysokie pomimo prób obniżania. Od 3 lat mam nie wyrównana cukrzycę biorę leki oraz insulinę 3 x dziennie. Z powodu bólu w plecach /zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa wykonano rtg kręosłupa odcinek LS usg jamy brzusznej oraz dwukrotnie w odstępach 2 tygodni TK z kontrastem .Aorta brzuszna na odcinku 42 mm poszerzona do 28 mm, poszerzona również lewa tętnica biodrowa wspólna do ok. 24 mm na dł. 44 mm W jamie brzusznej nie widać powiększonych węzłów chłonnych. Nerki bez złogów i zastoju, bliżej górnego bieguna nerki lewej w wardze zewnętrznej ognisko hypodensyjne średnicy 17 mm, ulegające wzmocnieniu po kontraście - budzi podejrzenie TU, .żyły nerkowe drożne tętnice nerkowe pojedyncze. Prawdopodobnie czeka mnie operacja jestem w kontakcie z lek. specjalistami mam kartę DILO ale każą mi wybrać czy zabieg laparoskopowy guza nerki czy otwarcie jamy brzucha i resekcja części nerki co mam wybrać?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Powinien Pan szczerze porozmawiać z lekarzem, który kwalifikuje Pana do zabiegu. Obie metody mogą nieść powikłania ale jeżeli ma Pan jakiekolwiek obawy, to najlepsza jest rozmowa.