Co znaczą te dolegliwości po o stawieniu energetyków?

Witam. Podczas egzaminów na studiach piłam bardzo dużo energetyków. Po odstawieniu, przez półtorej miesiąca odczuwałam pulsowanie w głowie, płytki oddech, kołatanie serca, zauważyłam również, ze zaostrzyła mi się sinicą nóg przypominająca siność siatkowatą. Zauważyłam u siebie żółte podniebienie, a od jakiegoś czasu odczuwam problemy z przełykaniem śliny i taka sztywność z gardle. Gardło mnie nie boli, tak jakby po prawej stronie coś czuje. Bardzo się obawiam, dlatego proszę o informacje zwrotną. Dodam, ze mam 20lat

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

energetyki zawierają znaczne ilości tauryny i kofeiny. Są to związki pobudzające, mające na celu wykrzesanie z człowieka więcej energii. Niestety przy bardzo częstym spożywaniu tego typu napojów, mogą się pojawiać skutki uboczne.

Nagminne picie energetyków prowadzi do częstego bólu głowy, przebarwień na podniebieniu, osłabienia, zmęczenia, trudności w koncentracji i spadku motywacji co często prowadzi do depresji. Dodatkowo nadużywanie tego typu środków może powodować problemy z sercem, w szczególności arytmię.

Warto też wspomnieć, że ze względu na duże ilości cukru w energetykach, mogą one powodować cukrzycę, a także próchnicę zębów.

Z Pani dolegliwościami wskazanym jest udanie się do lekarza, celem skierowania na badania i wdrożenia ewentualnego leczenia. Oczywiście, odradzamy też dalsze spożywanie tego typu napojów.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym omawianego problemu:

https://zywienie.abczdrowie.pl/napoje-energetyczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.