Co znaczy taki problem z relacjami?

Witam Odkąd pamiętam miałam taki problem, że bardzo lubiłam jakąś osobę i chciałam mieć z nią kontakt ale potem nagle zaczęłam czuć do niej obrzydzenie i chciałam zakończyć jak najszybciej rozmowę mimo, że zależało mi na tamtej osobie. Po pewnym czasie to uczucie mijało i znowu chciałam mieć z tą osobą kontakt i tak w kółko. Bardzo długo myślałam, że to normalne ale teraz wiem, że nie i chciałam się dowiedzieć co mi jest?

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Model budowania przez nas relacji można śmiało porównać do zabawy klockami Lego. Gdy jesteśmy jeszcze dziećmi, rodzice towarzyszą nam w stworzeniu danej konstrukcji, co my, z ogromnym zaangażowaniem obserwujemy. Dobierane przez nich klocki oraz tworzone konstrukcję są inspiracją w dalszych etapach do naszych samodzielnych prób stworzenia budowli. Później do naszej zabawy dołączają inni ludzie, tym samym wpływając na nas i nasz sposób odbierania danych figur Lego. Niektórzy pomagają nam tworzyć coś ekstra, inni natomiast nieustannie niszczą nasze wysiłki i starania.

W podobny sposób uczymy się tworzyć relacje. Obserwując jak robią to, na początku rodzice, później dalsza rodzina, znajomi, osoby w szkole itp. zdobywamy pewne wyobrażenie na ten temat i naśladujemy ten styl.

Istnieje prawdopodobieństwo, że Pani trudność wynika właśnie z tego, że nauczyła się Pani w ten sposób postępować. Powody mogą być jednak różne i jest to tylko przykładowa hipoteza, którą warto rozważyć wraz z psychologiem lub psychoterapeutą. Dzięki spotkaniom ze specjalistą zyska Pani wgląd w to co się wydarzyło i jakie są tego przyczyny.

Bardzo serdecznie do tego zachęcam i mocno trzymam kciuki za jeszcze lepsze zrozumienie siebie!

Pozdrawiam serdecznie :)