Co znaczy to wrażenie ciągłego podsłuchu?

Witam, w styczniu dużo czytałem o vhorobach psychicznych, nie wiem dlaczego. Później zacząłem łapać się na tym że występują u mnie podobne objawy o których czytałem choć wydaje mi się że to wytwór mojej wyobraźni. Cierpiałem na bezsenność natomiast teraz śpię aż za długo i jestem niewyspany. Mam nyktofobie którą sam zauważyłem już jakiś czas temu. Ostatnimi miesiacami przestalem o tym myslec ale ostatnio mam wrazenie ze jestem podsluchiwany i podgladany we wlasnym domu, czy to jakies schorzenie?

Dzień dobry, czasami tak jest, kiedy o czymś czytamy to łączymy to ze sobą. Obecne swoje objawy warto skonsultować z lekarzem psychiatrą. Oczywiście może to być jakieś schorzenie ale nie jest to reguła. To co najważniejsze to fakt, że nie można bagatelizować takich objawów. Warto też pomyśleć o psychoterapii.
Pozdrawiam A. Pacia

Opisane przez Pana objawy mogą (ale nie muszą) wskazywać na poważniejszą chorobę (np schizofrenię lub zaburzenia z tego kręgu). Dlatego należy koniecznie zgłosić się do lekarza psychiatry, podjąć diagnostykę oraz leczenie. Będzie to najprawdopodobniej farmakoterapia (czyli leczenie lekami) oraz psychoterapia, która pomaga zrozumieć przyczyny zaburzeń, poradzić sobie z jej objawami i rozpoznawać objawy zwiastunowe. Poradzenie sobie z tego typu zaburzeniami jest możliwe, ważne jest jednak szybkie podjecie leczenia i całkowita współpraca z lekarzem. Warto działać zanim objawy nasila się lub przyczynią, przysporzą życiowych kłopotów.
Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej (tzw. NZOZach) mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania. Do psychologa, psychoterapeuty na psychoterapię (refundowaną w ramach kontraktu z NFZ) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Można także skorzystać z pomocy w ramach Dziennego Oddziału Psychiatrycznego, gdzie gwarantowana jest pomoc wszystkich specjalistów.

Witam Panią
Aby Pani pomóc należy określić, co dokładnie Pani dolega.
Pani objawy mogą wskazywać zarówno na zaburzenia nerwicowe
jak też na poważną chorobę, jednak rzetelną diagnozę
można postawić tylko podczas osobistej konsultacji.
Na podstawie kilku porad czy wskazówek zamieszczonych
na portalu nie jest Pani w stanie sobie z tym poradzić.
Niezmiernie ważne jest aby podjęła Pani leczenie
psychiatryczne i psychoterapię gdyż objawy będą się nasilać.
Zachęcam Panią do omówienia problemu z psychiatrą
oraz do podjęcia psychoterapii.
Dzięki psychoterapii wyleczy Pani również nyktofobię.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam, stawanie sobie samemu diagnozy na podstawie informacji zebranych
w internecie jest dużo bardziej niebezpieczne niż się większości wydaje.
Choćby przez możliwości autosugestii.
Niemniej powinien Pan skonsultować psychoterapeutę.
Pozdrawiam