Co znaczy wynik badania ultrasonograficznego jamy brzusznej?

Witam! Proszę o interpretację wyników badań. Wynik badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Trzustka niepowiększona,bez cech OZT i PZT.Wątroba normoechogeniczna,bez zmian ogniskowych niepowiększona. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez złogów.Drogi żółciowe niepowiększone, bez złogów.Układ wrotny nieposzerzony, bez cech nadciśnienia wrotnego. Aorta brzuszna bez poszerzeń ogniskowych.Węzły chłonne przyaortalne niepowiększone.Nerki położone w miejscach typowych,bez złogów i cech zastoju. Przynerkowe odcinki moczowodów nieposzerzone. W rzucie nadnerzczy nie stwierdzono nieprawidłowych struktur. Śledzionao prawidłowej echostrukturze,niepowiększona.Bez obecności wolnego płynu w jamie otrzewniowej. Pęcherz moczowy gładkościenny bez złogów i tworów egzofitycznych. Moje pytanie czy trzustka jest w porządku.Badanie zrobiłam żeby stwierdzić czy mam stan przed cukrzycowy.

Opis badana USG jest prawidłowy. Badanie USG nie służy do rozpoznawania zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Proszę zgłosić się do swojego internisty i poprosić o badania z krwi, które pozwolą ocenić jaki Pani organizm radzi sobie z cukrem

Dr n. med. Piotr KorczyĹski

SZanowna Pani - USG całości jamy brzusznej jest bez patologii. Ale absolutnie nie jest to badanie które odpowie na Pani wątpliwości - w przypadku cukrzycy jest to badanie bezwartościowe.
Proponuję wykonać poziom cukru, najlepiej profil glikemii. Ale podstawa jest jednak wizyta u lekarza rodzinnego - decydują również objawy jakie Pani ew. obserwuje.
Pozdrawiam serdecznie, dr n.med.Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg gastrolog, Kraków