Co zrobić, aby dziecko nie tyło?

Witam, mam problem z tyjącym dzieckiem. Syn ma obecnie 10 lat i od dwóch lata zauważyłam znaczne przybieranie a wadze. od urodzenia syn miał problemy z wagą ale wciazy był poniżej siatki centylowej. rósł rownomiernie do wieku ale waga zawsze była niska. był niejadkiem, siedzenie i karmienie przed telewizorem było moim blędem. również pozwalanie na jedzenie słodyczy. tj w wiekszości czekolada. Syn nigdy nie pił gazowanych napojów, do tej pory tego nie robi, nie jadł i nie je chipsów. Ogólnie jesteśmy rodzicami normalnej budowy ciała. Ja 160 zwrosty i 55 kg, mąż 180 wzostu i 82 kg wagi. Aktywny sporotowo. aczkolwiek miał chwilowy kryzys i zrezygnował jednego roku. więc niewiele się ruszał a zaczął coraz więćej jeść. Obecnie syn ma 148 cm i 43 kg - spory wałek na brzuchu i otłuszczony tułów. Przeraża mnie to i pomimo moich prób walki z tym niestety syn mówi, że jest głodny i domaga się jedzenia. Niestety jest też kapryśny i nie wszystko lubi. Bardzo się staram pilnować jedzenia i podjadania ale czasem trudno jak dziecko jest poza domem. Nadmienię, że syn mojego meża z pierwszego małżeństwa jest bardzo otyły. 180 cm i waga dobiegala do 160 kg. Jakie badania powinnam zrobić swojemu synowi, boję się, żeby nie dopuścić do sytuacji kiedy będzie zapoźno. Syn gra dwa razy w tyg. w piłkę nożną, chodzi 2xw tygodniu na basen. Jeździły na nartach, staram się też w ciepłe dni ogranizować piesze wycieczki, no ale to jest sporadyczne. pozdrawiam I.Z.

Szanowna Pani,
wskazane jest leczenie w obszarze zaburzeń jedzenia, kompleksowo - dietetyk + psycholog.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Utrzymywanie optymalnej dla siebie wagi ciała, jest stylem życia, polegającym na odpowiednim (racjonalnym) odżywianiu, regularnej aktywności fizycznej, na suplementacji, efektywnym ośmiogodzinnym śnie oraz na umiejętnym radzeniu sobie ze stresem.

Podzielę się z Panią takim przesłaniem, że:
RUCH zastąpi niemalże każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu...
Aktywność fizyczna, szczególnie na powietrzu, jest najbardziej efektywnym sposobem poprawy nastroju, gdyż podczas aktywności, organizm wytwarza endorfiny, inaczej tzw. hormony szczęścia.
Ruch ważny jest dla optymalnego funkcjonowania układu nerwowego, układu krążeniowego i oddechowego.

Ucieszyło mnie, że Pani Syn częściowo uprawia potrzebną aktywność fizyczną.

Zalecałabym, by osobiście, z Synem skontaktowała się Pani z Dietetykiem w Poradni Zaburzeń Odżywiana, gdzie uzyskałaby Pani szczegółowe wskazówki (po wstępnym rozpoznaniu symptomatycznym) dotyczące racjonalnego odżywiania.

Z przesłaniem dla Pani i Syna Tego, Co jest najbardziej teraz potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605