Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Cukrzyca a dieta proteinowa - czy mogę ją stosować?

Mam 42 lata, BMI powyżej 30. Choruję od lutego na cukrzycę - biorę tabletki. Muszę schudnąć - czy mogę to zrobić za pomocą diety Dukana? I czy jak się na nią zdecyduję powinnam zredukować ilość leku? Czy istnieje ryzyko kwasicy podczas stosowania tej diety?

42 LAT ponad rok temu

Dieta śródziemnomorska a serce

Dieta śródziemnomorska dostarcza organizmowi odpowiednią ilość tłuszczu, energii, błonnika oraz wiele witamin i składników mineralnych. Zawiera dużo warzyw, owoce, ryby morskie, a główne źródło tłuszczu w tej diecie stanowi oliwa z oliwek. O jej wpływie na nasze zdrowie opowiada prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, internista.

Witam serdecznie.

Niestety Pani BMI jest za wysokie i wskazuje na otyłość. Warto zawalczyć o redukcję masy ciała, gdyż jest bardzo prawdopodobne, że wówczas będzie Pani miała mniejsze zapotrzebowanie na leki oraz lepsze profile glikemii. Jednak dieta, o którą Pani pyta nie jest dobrym wyborem. W pierwszej fazie diety jest się narażonym na ryzyko znacznego wzrostu cholesterolu, co może grozić nasileniem miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, wystąpieniem udaru mózgu, zawału serca. Nie zawiera również błonnika, co skutkować może powstaniem zaparć, bólów brzucha.

Ponadto podczas stosowania diety nierówne jest spożycie węglowodanów, co doprowadzić może do kwasicy. Mogą także wystąpić zaburzenia koncentracji, bóle głowy, osłabienie. Dieta ta może również obciążyć nerki. W cukrzycy nerki już są narażone na uszkodzenie, co zresztą powinno być systematycznie sprawdzane.

Podsumowując - redukcja masy ciała jak najbardziej jest wskazana, ale dieta, o którą Pani pyta raczej w cukrzycy nie jest polecana.

Pozdrawiam

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy