Ćwiczenia a wzrost wagi

Dlaczego nie mogę schudnąć? Mam 15 lat mierzę 170 a moja waga wynosi 70 kg. Ćwiczyłam niecałe 2 miesiące codziennie godzinę i dużo jeździłam na rowerze ale waga z 66 kg podniosła się do 70! Moim problemem jest to, że od czasu do czasu muszę zjeść coś słodkiego. Chociaż ćwiczę nie daje to efektów i tracę motywacje. Co mogę zrobić? Chciałabym schudnąć na zawsze bez efektu jojo.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim warto pamiętać, że liczba kilogramów nie jest w pełni skutecznym miernikiem oceny przebiegu odchudzania. Intensywne ćwiczenia sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej, a jednocześnie wspomagają budowę tkanki mięśniowej (co jest korzystnym efektem). Dlatego też zaleca się w trakcie odchudzania dokonywanie pomiaru składu ciała i ocenę zmian w procencie tkanki tłuszczowej.
Preferencja w kierunku smaku słodkiego, czy tendencja do sięgania po słodycze w ramach przekąski jest bardzo częstym problemem, jednak możliwym do zniwelowania. Istnieje bardzo wiele dietetycznych przepisów na desery- polecam sałatki owocowe z orzechami i migdałami, koktajle z mleka i owoców (na przykład malin, banana) oraz sorbety . Od czasu do czasu można również sięgnąć po galaretkę z owocami, czy ciastka owsiane, jednak w bardzo niewielkich ilościach.
Aby uniknąć efektu jo-jo konieczna jest podaż odpowiedniej ilości energii w ciągu dnia (w tym przypadku ok 1800kcal) . Zbyt mała energetyczność diety jest bardzo często przyczyną powrotu do wyjściowej masy ciała po zakończeniu procesu odchudzania.

Witam, tylko połączenie ćwiczeń z wprowadzeniem zmian w swoim sposobie żywienia przyniesie pożądane efekty w postaci spadku masy ciała. Pamiętaj, aby Twoja dieta nie ograniczała nadmiernie kalorii, dodatkowo powinna być pełnowartościowa. Jedz 4-5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu co około 3 godziny, zawsze jedz śniadanie do około 1 godziny po obudzeniu się, a kolację na 2-3 godziny przed snem, pij dużo płynów (niezawierających kalorii) – około 2 l na dzień, posiłki powinny być lekkie. Kiedy jesteś głodna między nimi wypij sok warzywny lub zjedz świeże warzywa, zawsze uzupełniaj energię po ćwiczeniach. Więcej przeczytasz w dziale zdrowe odżywianie. Pozdrawiam.