Ćwiczenia a wzrost wagi

Dlaczego nie mogę schudnąć? Mam 15 lat mierzę 170 a moja waga wynosi 70 kg. Ćwiczyłam niecałe 2 miesiące codziennie godzinę i dużo jeździłam na rowerze ale waga z 66 kg podniosła się do 70! Moim problemem jest to, że od czasu do czasu muszę zjeść coś słodkiego. Chociaż ćwiczę nie daje to efektów i tracę motywacje. Co mogę zrobić? Chciałabym schudnąć na zawsze bez efektu jojo.
KOBIETA, 15 LAT ponad rok temu

Kontrola żywności ekologicznej

Roma Wojtewicz Dietetyk, Poznań
77 poziom zaufania

Witam
Przede wszystkim warto pamiętać, że liczba kilogramów nie jest w pełni skutecznym miernikiem oceny przebiegu odchudzania. Intensywne ćwiczenia sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej, a jednocześnie wspomagają budowę tkanki mięśniowej (co jest korzystnym efektem). Dlatego też zaleca się w trakcie odchudzania dokonywanie pomiaru składu ciała i ocenę zmian w procencie tkanki tłuszczowej.
Preferencja w kierunku smaku słodkiego, czy tendencja do sięgania po słodycze w ramach przekąski jest bardzo częstym problemem, jednak możliwym do zniwelowania. Istnieje bardzo wiele dietetycznych przepisów na desery- polecam sałatki owocowe z orzechami i migdałami, koktajle z mleka i owoców (na przykład malin, banana) oraz sorbety . Od czasu do czasu można również sięgnąć po galaretkę z owocami, czy ciastka owsiane, jednak w bardzo niewielkich ilościach.
Aby uniknąć efektu jo-jo konieczna jest podaż odpowiedniej ilości energii w ciągu dnia (w tym przypadku ok 1800kcal) . Zbyt mała energetyczność diety jest bardzo często przyczyną powrotu do wyjściowej masy ciała po zakończeniu procesu odchudzania.

0

Witam, tylko połączenie ćwiczeń z wprowadzeniem zmian w swoim sposobie żywienia przyniesie pożądane efekty w postaci spadku masy ciała. Pamiętaj, aby Twoja dieta nie ograniczała nadmiernie kalorii, dodatkowo powinna być pełnowartościowa. Jedz 4-5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu co około 3 godziny, zawsze jedz śniadanie do około 1 godziny po obudzeniu się, a kolację na 2-3 godziny przed snem, pij dużo płynów (niezawierających kalorii) – około 2 l na dzień, posiłki powinny być lekkie. Kiedy jesteś głodna między nimi wypij sok warzywny lub zjedz świeże warzywa, zawsze uzupełniaj energię po ćwiczeniach. Więcej przeczytasz w dziale zdrowe odżywianie. Pozdrawiam.

Dietetyk w poradni dietetycznej JeszFresh w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty