Dlaczego nie mogę schudnąć?

Witam. Mam 20 lat, mam 170 i 65 kg.moja waga jest w normie jednak u mnie okłada się wszystko w dolnych partiach ciała. Od mc skaczę codziennie na skakance ok 20 min dziennie,wykonuje ok. 2000skoków. 1 w tygodniu jeźdzę na rowerze ok 30km. Stram się odżywiać zdrowo od ponad mc. Na śniadanie zjadam 2 małe kanapeczki z ciemnym pieczywem, wendlina, ogórkiem, pomidorem, na 2 śniadanie owoc alba płatki musli z owocami suszonymi, obiad cos gotowanego ok 15. Nie jem słodyczy. czemu nie mogę schudnąć???
20 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim proponuję uzbroić się w cierpliwość - miesiąc to za mało, aby zaobserwować widoczne zmiany w budowie ciała pod wpływem redukcji tkanki tłuszczowej. Istnieje również możliwość, że nadmierne uwydatnienie dolnych partii ciała jest spowodowane naturalnym typem budowy, jednak niezależnie od tego zalecane jest kontynuowanie prowadzonej aktywności fizycznej przez kolejne miesiące.
W kwestii diety proszę pamiętać, że zbyt mała podaż energii powoduje szybką utratę masy ciała, a następnie efekt jo-jo. Dlatego na podstawie przedstawionego jadłospisu, zalecane byłoby zwiększenie ilości spożywanych pokarmów (oczywiście wzbogacając dietę o zdrowe produkty). Dzienną rację pokarmową najlepiej rozłożyć na 5 mniejszych posiłków.

Witaj, Twoja masa ciała faktycznie jest w normie, dlatego nie musisz stosować diety odchudzającej. Oczywiście nie jestem w stanie stwierdzić jaki procent Twojej całkowitej masy ciała stanowi tkanka tłuszczowa, a po tym można powiedzieć czy rzeczywiście powinniśmy się odchudzać. Popełniasz jednak podstawowy błąd, a mianowicie z tego co napisałaś nie jesz nic po 15. Powinniśmy jeść co około 3 godziny małe porcje, tym sposobem nasze tempo metabolizmu będzie szybkie – nie jedząc regularnie nasz organizm oszczędza energię, której potrzebuje na bieżące potrzeby, co skutkuje spowolnieniem tempa metabolizmu a w efekcie mniejszym spalaniem tkanki tłuszczowej poprzez ćwiczenia. Dlatego jedz regularnie 4-5 małych posiłków, ćwicz, pij około 2 l płynów (niezawierających kalorii), nie jedz przetworzonych produktów i uzbrój się w cierpliwość, a na pewno poczujesz efekty, może niekoniecznie na wadze, ale w talii i brzuchu. Pozdrawiam.