Ćwiczenia na rozciągnięcie mięśni ud

Witam , mam stwierdzone boczne przyparcie rzepek. Czuje także ze moje mięśnie ud ( głowa boczna mięśni czworoglowych ud) jest bardzo napięta aż twarda. Jakie są cwiczenia zeby rozciągnąć trochę te mięśnie i oraz czy powinnam tez wzmacniać głowę przysrodkowa mięśni ud?

Aleksander Ropielewski

Powinna Pani wykonywać ćwiczenia rozciągające głowę boczną mięśnia czworogłowego uda i pasmo biodrowo-piszczelowe, oraz stosować ćwiczenia na równoważniach mobilizujące rzepkę i aktywizujące głowę przyśrodkową mięśnia czworogłowego uda.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

Witam,
ciężko będzie dobrze wytłumaczyć ćwiczenie za pośrednictwem komputera, dlatego polecam wizytę u fizjoterapeuty. Należałoby przede wszystkim Panią dobrze zbadać i zastanowić się, dlaczego rzepki są przyparte, gdzie jest problem. Może stopy, może miednica, cała postawa? Prawdopodobnie stopy układają się tak, że przeciąża Pani boczną część ud.
Dobry efekt przyniosłaby terapia manualna - manualne rozluźnienie troczków rzepki, mobilizacja rzepki, rozluźnienie mięśnia czworogłowego i napinacza powięzi szerkoiej.Można dodatkowo zastosować kinesiotaping.
Może Pani sobie zrobić masaż np.piłeczką tenisową bocznej części uda - od biodra do kolana, z lekkim dociskiem piłeczki do nogi (może być bolesne), piłeczką można masować także udo.
Ćwiczenia polecam pod okiem fizjoterapeuty - aby Pani sobie nie zaszkodziła.
Pozdrawiam