Czerwone ślady na nogach i pełność po wypiciu mleka

Czerwone ślady na nogach i pełność po wypiciu mleka? W sobotę na śniadanie (9 rano) zjadłem płatki z mlekiem. Potem do 14 czułem pełność brzucha. Często tak miałem po mleku, czasem bolał mnie brzuch. Wieczorem zaczęły pojawiać mi się na nogach czerwone swędzące ślady. Już kiedyś je miałem, ale zniknęły. Czy to może być jakoś powiązane? Oczekuje konkretnych odpowiedzi, nie skierowania do lekarza.

Szanowny Panie,
podane przez Pana objawy mogą sugerować reakcję alergiczną na białka mleka krowiego. Żeby to ocenić na 100% jednak musi Pan skorzystać z wizyty u lekarza.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań

Opisana przez Pana sytuacja może być związana z mlekiem - ślady na skórze sugerują alergię, przy czym gdyby Pan na nią cierpiał podobne dolegliwości pojawiałyby się nie tylko po samym mleku, ale także po innych produktach nabiałowych jak jogurty, śmietana czy sery. Z kolei dyskomfort gastryczny z bólami brzucha i biegunkami jest bardziej charakterystyczny dla nietolerancji laktozy - czyli cukru występującego w mleku. Obecność tych problemów można potwierdzić odpowiednimi badaniami (celem stwierdzenia alergii to proste badania z krwi, stwierdzenie nietolerancji laktozy wymaga kontaktu z lekarzem). Może Pan także niezależnie od badań wyeliminować mleko (oraz jego przetwory jeżeli jest po temu wskazanie) z diety - czyli zrobić to, co oznaczałby dla Pana pozytywny wynik badania. Choć są to wartościowe produkty można je z powodzeniem zastąpić innymi produktami bogatymi w wapń, białko i witaminy takie jak D. B2 i B12. Jeżeli po rezygnacji z mleka zauważy Pan ustąpienie objawów dalsza diagnostyka nie jest niezbędna, natomiast jeżeli epizody powtórzą się pomimo wykluczenia mleka radziałabym uważną obserwację współistniejących czynników i kontakt ze specjalistą.

Witam Panią,

Objawy, które Pani opisuje oczywiście mogą mieć związek z wypiciem mleka. Zaczerwienienia sugerują reakcje alergiczne zaś dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego nietolerancję cukru mlecznego czyli laktozy.

W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk