Czuję się osamotniona. To staje się nie do wytrzymania. Co zrobić?

Moja mama ciągle pracuje, tata nie żyje od 2 lat, a brat jest w więzieniu. Moja mama na okrągło wyjeżdża i zostawia mnie samą, a to do senatorium na trzy tygodnie, a to do pracy na dwa. Tak jest już od dwóch lat. Ogólnie z praniem, paleniem ognia, gotowaniem radzę sobie sama. W pobliżu nie mam nikogo bliskiego, więc nikt do mnie nie zajrzy, nie spyta czy pomóc. To jest okropne, już nie mówię o tych rzeczach wymienionych powyżej. Ale o samotności, nie mam przyjaciół i nie szukam ich na siłę. Ale chciałabym mieć matkę, kogoś, kto by się mną zainteresował, cokolwiek. Ale ja ciągle jestem sama i płaczę w poduszkę. Najgorzej jest wieczorem. Już nie daję rady. Mówiłam mamie o tym, ale ona chyba nie zrozumiała mnie do końca, umie tylko powiedzieć, że niedługo przyjedzie itp., a jak przyjeżdża, to i tak jest potem w pracy cały dzień. Ja już naprawdę nie mam nikogo. To okropne... jakby samotność odebrała mi wszystko.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Znajdujesz się faktycznie w trudnej sytuacji osobistej. Podajesz mało informacji na swój temat - nie wiem, ile masz lat, czym się zajmujesz poza obowiązkami domowymi, trudno mi więc doradzić, co w tej sytuacji możesz zrobić. Myślę, że powinnaś szukać wsparcia poza najbliższą rodziną: być może w Twoim otoczeniu masz np. ukochaną ciocię, babcię, która wysłucha Twoich problemów i życzliwie doradzi, porozmawia z mamą. Jeśli czujesz się zmęczona, wyczerpana, powiedz o tym mamie - Ty również masz prawo do odpoczynku i oderwania się od codziennych obowiązków. Być może dobrym pomysłem byłby np. wyjazd do krewnych na kilka dni.

W ciągu dnia warto zrobić coś tylko dla siebie: zaplanować spacer, wyjście do biblioteki, relaksującą kąpiel. Obecnie wiele możliwości oferuje również Internet, na którym można skorzystać z grup dyskusyjnych, łączących ludzi o wspólnych zainteresowaniach i hobby. Jeśli uczysz się, możesz zgłosić się do szkolnego psychologa. Ponadto, w prawie każdym mieście znajduje się poradnia zdrowia psychicznego, w której można skorzystać z darmowej porady lekarskiej i psychologicznej. Nie jest potrzebne skierowanie, zazwyczaj trzeba się zapisać z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Z pozdrowieniami