Czy 11-mięsięczne niemowlę rozwija się prawidłowo?

Jestem mamą obecnie 11-miesiecznej dziewczynki. Fizycznie rozwija się zupełnie prawidłowo. Martwię się jednak niektórymi jej zachowaniami. Reaguje na swoje imię, ma bogatą mimikę, odwzajemnia uśmiech, nawiązuje kontakt wzrokowy, zaczyna pokazywać rzeczy paluszkiem i mówić pierwsze sylaby typu ,,tata, baba, czasem mama". Zauważyłam, że od jakiegoś czasu zgina paluszki u prawej ręki dotykając czy ,,strzelając" z prawego ucha. Wydało mi się to dziwne z racji tego, że nie ma to związku z ząbkowaniem ani zapaleniem ucha. Wygląda to trochę jak jakiś dziwny nawyk albo może sposób na zdenerwowanie, nie mam pojęcia. Poza tym, podczas zabawy zdarza jej się machać energicznie całymi rękami góra-dół. Wydaje mi sie że to sposób na okazanie emocji, ale gdzieś z tyłu głowy boje się czy to nie pierwsze objawy ze spektrum autyzmu. Proszę o poradę, czy jest się czym martwić?

Dzień dobry,

Niemal każdego rodzica raz na jakiś czas nachodzą obawy związane z rozwojem dziecka. Pisze Pani o zaobserwowanych prawidłowościach w rozwoju córeczki i jednocześnie o swoim niepokoju o dwie kwestie. To naturalne, że zadaje sobie Pani pytanie o to, czy należy się martwić. Każdy taki niepokój ma Pani prawo skonsultować. Niemniej uważam, że postawienie diagnozy na forum jest absolutnie niemożliwe do wykonania i nikt się tego nie podejmie. Proces diagnozowania jest szeroki i obejmuje wiele działań. Jest wiele odpłatnych i nieodpłatnych form pomocy specjalistycznej, dzięki którym można szerzej spojrzeć na rozwój dziecka i - w razie potrzeby - np. dać rodzicowi odpowiednie rekomendacje. Być może warto skorzystać z dogodnej dla Pani i dziecka formy pomocy, aby dowiedzieć się więcej o rozwoju Pani córeczki. Pierwsze kroki może Pani skierować np. do lekarza pediatry, który prawdopodobnie dopyta o więcej informacji i pokieruje Panią dalej.

Zapraszam do dalszych pytań.

Aniceta Kijewska

psycholożka

aniceta.pl