Czy anoreksja może powrócić?

Mam 23 lata, mierzę 175 cm i ważę 45 kg. Nie wiem od czego mam zacząć. Zacznę od tego, że jako nastolatka miałam anoreksję, ale jej nie leczyłam, bo obiecałam, że będę normalnie jeść i tak też było. Potem urodziłam dziecko, przytyłam 12 kg, ale po miesiącu szybko je zrzuciłam i od tamtej pory nie umiem przytyć, ciągle ważę 45 kg lub mniej.  Moja siostra jest psychologiem, a jej mąż psychiatrą, ale nie chcę z nimi na ten temat rozmawiać, bo nie umiem się z nimi dogadać.

Od dwóch tygodni nic nie jem, tylko piję po trzy kawy dziennie i piję wodę, nie chce mi się jeść, jak coś zjem, to mnie strasznie mnie żołądek boli, ciągle głowa mnie boli, jestem osłabiona, wszystko mnie boli. Włosy mi się łamią, wypadają, mam nieregularne miesiączki, zawroty głowy, ciągle chce mi się spać, rano mi krew z nosa leci, mam biegunkę od paru dni. Nikomu nic nie mówię, bo to mój problem, ale mąż już coś podejrzewa, bo mi kupił syrop na apetyt.

Wiem, że jest ze mną coś nie tak, ale nie wiem do kogo mam się zgłosić. Nie chcę martwić mamy, bo wiem co ze mną przeżyła jak miałam anoreksję, dlatego też piszę do was o pomoc. Co mam robić? Może znacie jakiegoś dobrego psychologa z opolszczyzny? Proszę o pomoc.

Witam serdecznie.

Anoreksja, zwłaszcza nieleczona, może przybrać przewlekłą postać - dotyczy to ok. 1/3 chorych.
Pani opis wskazuje na to, że doszło do nawrotu.
Obecnie ma Pani bardzo dużą niedowagę, która realnie zagraża Pani zdrowiu. Aktualny BMI wynosi 14.7 kg/m2, w tym stanie istnieje groźba ciężkich powikłań zdrowotnych. http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksji

Proszę, aby zgłosiła się Pani jak najszybciej do lekarza psychiatry w celu potwierdzenia diagnozy.
W tym celu proszę udać się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego lub skorzystać z prywatnej praktyki lekarskiej.
Nie musi Pani rozmawiać na ten temat z siostrą ani szwagrem - ma Pani prawo do tajemnicy dotyczącej diagnozy i leczenia, a rodzina może mieć trudności z obiektywnym spojrzeniem na Pani problemy.

Byłoby najlepiej, gdyby zdecydowała się Pani na leczenie szpitalne.
Standardy leczenia anoreksji zalecają hospitalizacje, jeśli BMI jest niższe niż 15 kg/m2.

Jeśli nie zdecyduje się Pani na leczenie szpitalne, ewentualnie w czasie oczekiwania na miejsce w ośrodku leczenia - powinna Pani zacząć systematyczną, indywidualną psychoterapię (prawdopodobnie - co najmniej kilkunastomiesięczną).
Ponadto, konieczne są okresowe wizyty u lekarza internisty i wykonywanie badań kontrolnych.
Wskazana jest też konsultacja u dietetyka.

Obecnie jest Pani osobą dorosłą i ponosi Pani pełną odpowiedzialność za swoje leczenie, bez względu na to, jakiego zdania jest Pani rodzina. Teraz sama jest Pani mamą i odpowiada Pani nie tylko za siebie, ale i za własne - malutkie przecież dziecko.
W tym stanie może dojść u Pani w każdej chwili do omdlenia, utraty przytomności i innych nagłych powikłań.

Nie potrafię polecić Pani żadnej konkretnej osoby w Pani rejonie. Metodą o udowodnionej skuteczności w leczeniu anoreksji jest psychoterapia poznawczo - behawioralna (CBT) i interpersonalna. Listę licencjonowanych psychoterapeutów poznawczo- behawioralnych znajdzie Pani pod linkiem:http://www.pttpb.pl/pl/pttpb-info/licencjonowani-terapeuci
Informacji na temat możliwości leczenia anoreksji w Pani rejonie może udzielić najbliższa poradnia zdrowia psychicznego.

Serdecznie pozdrawiam