Co mogę zrobić, by przytyć, mając anoreksję?

Od lipca 2009 roku schudłam z 63 kg do 45 przy wzroście 1,70 m. Nie wiem, dlaczego chciałam chudnąć dalej, kiedy już uzyskałam wymarzoną figurę. Obecnie myślę, że wpadłam po prostu w anoreksję. Nie podoba mi się moje ciało. Wystają mi kości, a pomimo to panicznie boję się przytyć. Codziennie wchodząc na wagę, każdy dodatkowy gram mnie przeraża. Równocześnie mam świadomość, że niszczę swój organizm. Chciałabym po prostu wyglądać ładnie i szczupło, nie tak jak teraz, ale nie wiem, czy umiem przestać. Dlatego proszę o radę, jak powinnam to rozplanować. Muszę przytyć, ale boję się, że kiedy to się stanie, będę źle wyglądać. Tak jak przed odchudzaniem. Z rady psychologa na pewno nie skorzystam, a nie mam nikogo, kto mógłby mi pomóc...

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoja waga jest drastycznie niska!!! Twój BMI ma wartość 15,6 kg/m2, co oznacza znaczne wyniszczenie organizmu.
Poniżej 15 kg/m2 konieczne jest leczenie szpitalne!

Obecnie jest jeszcze szansa na to, by przy regularnej terapii ambulatoryjnej wyjść z anoreksji. Wymagasz obecnie nie tylko stałej opieki terapeuty, ale i lekarza. Tak gwałtowna utrata masy ciała może być związana z ryzykiem wielu powikłań, dlatego konieczne jest wykonanie badań kontrolnych (elektrolity, morfologia, badanie ogólne moczu, glukoza, EKG).

Masz świadomość, że niszczysz swój organizm - nie rozumiem, dlaczego z góry odrzucasz pomoc psychoterapeutyczną? Nie wiem, czy masz w tym zakresie jakieś niekorzystne doświadczenia, czy po prostu boisz się zmian i otwarcia się przed inną osobą? Stawką jest teraz twoje zdrowie, a może nawet życie.

Nauka zrozumienia, a następnie pokonania zaburzeń odżywiania się jest trudna, zwłaszcza, jeśli chce się tego dokonać samemu.
Terapeuta pełni rolę przewodnika i trenera w tym trudnym zadaniu. Jest nieocenionym źródłem wsparcia w trudnych chwilach. Walka z anoreksją to nie tylko opracowanie konkretnej strategii i rozplanowanie, co robić, w jakiej kolejności. To również poznanie jej przyczyn i czynników nasilających problem. Sama natomiast piszesz, że nie wiesz dlaczego zaczęłaś się odchudzać, nie wiesz również, czy umiesz przestać. Bez dostępu do wiedzy na ten temat trudno będzie leczyć i zapobiegać nawrotom anoreksji.
Leczenie anoreksji to również nie tylko pytanie ,,Co robić?" - tzn. np. jaką dietę stosować, ile godzin tygodniowo ćwiczyć itp.
Należy zadać sobie pytanie ,,Co czuję, robiąc to wszystko?" i pracować nad swoimi emocjami.

Serdecznie pozdrawiam