Białko sojowe a zdrowie mężczyzny

Witam! Mam pytanie odnośnie białka sojowego. Czy dla mężczyzn jest ono niezdrowe? Chodzi mi o takie w proszku. Ponieważ słyszałem że powoduje ono spadek testosteronu i rozrost męskich piersi. Czy jest to prawdą, że białko sojowe stosowane przez mężczyzn może powodować takie problemy? Zawsze białko kojarzyło mi się z siłownią, rozrostem mięśni, ale może białko sojowe działa zupełnie inaczej niż zwykłe. Zastanawiam się czy w ogóle może mieć ono jakikolwiek wpływ na zdrowie mężczyzny? Pozytywny lub negatywny. I czy faktycznie po długotrwałym jedzeniu białka sojowego u mężczyzn mogą się pojawić takie problemy jak spadek testosteronu i rozrost męskich piersi? Martwię się teraz, bo przez jakiś czas jadłem białko sojowe i nie wiem co mam o tym myśleć... Czy jest jakiś sposób żeby się go pozbyć z organizmu? Będę wdzięczny za odpowiedź.

Samo białko sojowe w postaci izolatu nie jest szkodliwe. Rzeczywiście produkty sojowe mogą zaburzać gospodarkę hormonalną u mężczyzn - ale dotyczy to produktów nieoczyszczonych z soi zawierających fitoestrogeny sojowe. Jeżeli zatem preparat który planuje Pan spożywać to izolat białka - może go Pan bez obaw stosować.