Czy częste picie mleka oraz spożywanie produktów sojowych i warzyw strączkowych wpływa na wzrost piersi?

Witam serdecznie.Ostatnio dowiedziałam się,że częste picie mleka i jedzenie produktów sojowych oraz warzyw stączkowych sprawia,że powiększają się lekko piersi u kobiety oczywiście.To prawda czy mit ?

Witam serdecznie,

Produkty sojowe zawierają estrogen czyli hormon kobiecy odpowiedzialny m.in. za rozwój piersi. Dlatego też spożywanie dużej ilości produktów sojowych może nieco wpłynąć na powiększenie biustu. Należy jednak podkreślić, że nie ma jak dotąd naukowego potwierdzenia skuteczności produktów roślinnych w powiększaniu biustu. Ponadto nie zalecam zbyt częstego sięgania po soje ze względu na to że najczęściej jest modyfikowana genetycznie.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Produkty sojowe zawierają sporo fitoestrogenów czyli związków roślinnych, które w organizmie ludzkim działają na podobieństwo estrogenów (kobiecych hormonów) i dzięki temu łagodzą objawy klimakterium. U mężczyzn którzy spożywali dużo produktów sojowych (co najmniej 1 porcję dziennie), zanotowano gorszą jakość nasienia (zawierało ono o 32% mniej plemników, w porównaniu do tych mężczyzn, którzy nie spożywali soi). Wpływ ten był silniejszy u mężczyzn z nadwagą i otyłością, gdyż ze względu na większą zawartość tkanki tłuszczowej ich organizm produkuje dodatkowo więcej estrogenów.
Obserwuje się również rozrost gruczołu piersiowego. Nie spotkałam się z doniesieniami, czy w stosunku do kobiet soja również może wpłynąć na powiększenie piersi. Możliwe, ale na pewno nieznacznie.