Czy błonnik może źle wpływać na chorą trzustkę?

Witam, mam takie pytanie - czy błonnik może źle wpływać na uszkodzoną kiedyś trzustkę? Czy błonnik jest wskazany przy diecie na trzustkę czy raczej ograniczony? Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

W przewlekłych chorobach trzustki ograniczenia dotyczace błonnika pojawiają się dopiero, gdy chory musi przyjmować substytucyjne preparaty enzymów trzustkowych. W pozostałych przypadkach nie ma wskazań do ograniczania błonnika w diecie.

Oczywiście nie można popadać w skrajności - najważniejsze jest, by dieta była zbilansowana. Ponadto podstawą jest zakaz picia alkoholu, warto też ograniczyć przyjmowanie tłuszczów. Sprzyjające dla trzustki jest spożywanie mniejszych porcji, ale za to częściej - tzn. 5-6 posiłków dziennie.

Serdecznie pozdrawiam!