Czy derealizacja jest uleczalna?

Witam! Czy derealizacja jest uleczalna? Ponieważ od ponad roku mam objawy derealizacji czasami i depersonalizacji. W internecie czytałem żeby nie zwracać uwagi na objawy i się nie denerwować i samo przejdzie lecz niestety w moim przypadku nie chce odpuścić i zaczynam już tracić nadzieje na normalne życie. Przez to nie wychodze nigdzie ze znajomymi bo w miejscu gdzie jest więcej ludzi objawy się nasilają. Nie mam już dalej siły z tym żyć. Pozdrawiam!

Witam Pana Serdecznie,

W opisie moją uwagę zwróciły Pana słowa: "Nie mam już dalej siły z tym żyć".
Domyślam się, że opisywane przez Pana objawy znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, tym bardziej, ze trwają ponad rok.

Staram się pochylić nad Pana cierpieniem i jedyne, co w tej sytuacji uważam za słuszne, to sugestia, aby namówił Pan sam siebie na spotkanie z psychologiem.

Może Pan poprosić lekarza pierwszego kontaktu, o skierowanie do Poradni zdrowia psychicznego, w ramach NFZ.(trzeba trochę poczekać) lub prywatnie.

Proszę z troską i rozwojowo zadbać o siebie.
Irena Mielnik-Madej

Witam Pana. Derealizacja może być postacią zaburzeń nerwicowych. Należało by udać się do specjalisty (Psychiatra, Psycholog) w celu dokładnego zdiagnozowania. Dobrze by było również dorzucić konsultacje z Neurologiem oraz badanie EEG, aby wykluczyć np: padaczkę. Jeśli derealizacja będzie wynikała z Nerwicy, należy połączyć farmakoterapię z terapią, najlepiej, poznawczo-behawioralną, wtedy ma Pan duże szanse na wyjście z objawów i powrót do komfortowego funkcjonowania. Zapraszam do konsultacji.

Pozdrawiam
Psycholog
Adrian Szafrański