Jak walczyć z derealizacją i depersonalizacją?

Witam. Od pół roku cierpię na derealizaje i depersonalizacje.. raz jest lepiej, raz gorzej. Nie umiem sobie jednak z tym poradzić. Czasami (zwłaszcza na lekcjach) nie wiem co się dzieje, jakbym odcinala się i wszystko w okół dzieje się jakby daleko ode mnie. Staram się to zwalczyć i jest co raz lepiej. Ale mimo wszystko ciągle jest lęk przed wyjściem gdziekolwiek bo co jeśli nagle mnie to złapie..Jak z tym walczyc?Do psychologa nie pójdę na pewno bo się boję i wstydzę. Nie mam też na to pieniędzy

Dzień Dobry Pani,

Napisała Pani, "jak walczyć z derealizacją i depersonalizacją"- (czy te objawy były diagnozowane?)

Nie bardzo da się walczyć z objawami, natomiast można je zaakceptować, popracować nad nimi i jako efekt uboczny poprawić jakość swojego codziennego życia.

W dzisiejszych czasach korzystanie z pomocy psychologicznej świadczy o chęci rozwoju i o umiejętności zadbania o siebie.

Spotkanie Pani z psychologiem, mówiłoby o tym, że dla siebie samej jest Pani ważna, że zasługuje Pani na to, co dla Pani najlepsze.

Zachęcam gorąco Panią do kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu, który da Pani skierowanie do Poradni zdrowia psychicznego, w ramach NFZ-tu (bezpłatnie).

Życzę Pani odwagi ku lepszemu,
Irena Mielnik-Madej

Witam serdecznie,

stawianie sobie samemu subiektywnej diagnozy na podstawie informacji wyczytanych w internecie jest nie tylko szkodliwe ale także niebezpieczne.
Psychologa czy psychoterapeuty nie ma się co wstydzić i lepiej pójść niż się męczyć.
Poza tym są przecież poradnie na NFOZ. Pozdrawiam

Witam, warto skorzystać z pomocy psychologa. Jest to nowa sytuacja więc ma Pani obawy. Proszę się jednak zastanowić, wiele osób korzysta z takiej pomocy. Każdy miewa czasem problemy w których potrzebne jest wsparcie innej osoby. Warto porozmawiać o Pani odczuciach, z czego wynikają. Gdy ma Pani problem zdrowotny idzie Pani do lekarza, ponieważ każdy kiedyś może zachorować. Podobnie jest z kłopotami natury psychologicznej. Napisała Pani że stara się Pani walczyć ze swoim problemem i jest lepiej. Jak Pani to robi, co Pani pomaga? Razem z psychologiem będzie się Pani mogła zastanowić jak poszerzyć te umiejętności. Może Pani skorzystać z placówki NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PrzychodnieSpecjalistyczne
literatura:
http://www.empik.com/pokonac-leki-i-fobie-bemis-judith-barrada-amr,p1050986218,ksiazka-p
Pozdrawiam serdecznie