Czy długotrwały stres mógł mieć wpływ na mój stan?

Witam. Chciałabym prosić o poradę. Dwa miesiące temu przeprowadziłam się do Holandii i od tej pory jestem ciągle w nerwach. Moje życie w przeszłości tez było raczej spokojne. Dwa dni temu podczas normalnych czynności poczułam, że zemdleję. Położyłam się, było lepiej po czym w pozycji leżącej czułam że odpływam. Minęło dopiero po 20 minutach. Towarzyszyło mi uczucie silnego strachu, trzęsły mi się nogi i ręce, paznokcie u rąk robiły się fioletowe. Od rana czułam bol w klatce i między łopatkami. Najbardziej przy oddychaniu. Dziś rano godzinę po przebudzeniu jeszcze leżąc w łóżku poczułam mdlosci, dzwonienie w uszach i znów czułam, że zaslabne. Nie mam żadnych poważnych problemow zdrowotnych. Od urodzenia posiadam niedomykalność zastawki mitralnej, ale nigdy nie dawała objawów. Zażywam antykoncepcję od 4 lat, jednak słyszałam, że przy długotrwałym stosowaniu istnieje możliwość zakrzepicy. Mam też refluks zoladka, używam emanere 20mg od roku. Udałam sie na wizytę do przychodni w Holandii lecz zalecono mi jedynie badania krwi. Czy jest się czym martwić? Czy dlugotrwaly stres i nerwy, upały w ostatnich dniach mogly spowodować te sytuację? Proszę o rady co robić.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie,

Na wstępie chcę wyrazić zrozumienie dla Pani obecnej sytuacji. Przeprowadzka do nowego kraju to duże wyzwanie i naturalne jest, że może towarzyszyć temu silny stres i nerwowość.

Opisane przez Panią objawy, takie jak uczucie mdłości, dzwonienie w uszach, uczucie zasłabnięcia, a także ból w klatce piersiowej i między łopatkami, mogą być związane z wieloma różnymi przyczynami. Z jednej strony, mogą być wynikiem przemęczenia, stresu oraz upałów, które mogą wpływać na ogólne samopoczucie i powodować m.in. zwiększenie ryzyka odwodnienia czy zasłabnięć, zwłaszcza, gdy organizm do tej pory przyzwyczajony był do innych warunków.

Z drugiej strony, wspomniana przez Panią niedomykalność zastawki mitralnej, mimo że do tej pory nie dawała objawów, w sytuacjach zwiększonego obciążenia organizmu może wymagać ponownej diagnostyki. Ponadto, długotrwałe stosowanie antykoncepcji faktycznie wiąże się z pewnym ryzykiem zakrzepicy, dlatego ważne jest, aby ten kontekst był regularnie monitorowany, tym bardziej w kontekście dolegliwości, których Pani doświadcza obecnie.

Badania krwi, na które została Pani skierowana, są dobrym pierwszym krokiem w diagnostyce. W przypadku nieprawidłowości w wynikach należy ponownie udać się do lekarza. Tak samo, jeśli symptomy będą się utrzymywać albo nawet nasilać, warto skonsultować się ponownie z lekarzem. Wówczas prawdopodobnie będzie konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak badanie serca (EKG, echo serca) lub badania obrazowe, aby wykluczyć inne przyczyny Pani dolegliwości.

W Pani sytuacji, oprócz diagnostyki medycznej, pomocne będzie również zadbanie o swój dobrostan - o wsparcie emocjonalne i nauka metod radzenia sobie ze stresem, co może pomóc znacznie złagodzić niektóre z objawów.

Zapraszam również do artykułów poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/metody-na-stres

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-stresu

https://portal.abczdrowie.pl/skala-stresu

https://portal.abczdrowie.pl/somatyzacja-objawy-somatyczne

https://portal.abczdrowie.pl/masz-te-objawy-stres-przejal-kontrole-4-skladniki-pomoga-w-relaksacji-i-walce-ze-stresem

Życzę Pani dużo zdrowia i spokoju w tej nowej życiowej sytuacji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty