Czy dysgrafia wpływa na obie ręce?

Czy dysgrafia dotyczy dwoch rak? Jestem leworeczna ale odkad pamietam mam problemy z ladnym pismem, zbyt mocno trzymam dlugopis, zjezdzam z prostej linii, moje literki maja rozne ksztalty tzn. nie zawsze mam to samo pismo. W szkole po prostu w pewnym momencie przestalam robic notatki, bo nauczyciele dyktowali za szybko a ja nie nadazalam pisac - w efekcie czego i tak nie moglam sie doczytac. Zauwazylam, ze prawa reka potrafie pisac ladniej, inaczej... lewa reka zazwyczaj drzy i mam prolemy by zrobic ladne ksztalty takie jak cyfra 8 lub litera a,e,o... Chce nauczyc sie pisac prawa reka, bo wychodzi mi to ladniej. Czy dysgrafia moze dotyczyc 1 reki czy dwoch? Na diagnoze chyba jestem za ,,stara'' bo mam juz 25 lat?
KOBIETA, 27 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

problem może faktycznie wynikać z dysgrafii, ale ciężko stwierdzić, czy dotyczy ona obu rąk. To, że jest Pani leworęczna sugeruje, że pisanie prawą ręką jest z pewnością wykonywane wolniej i dlatego ładniej się nią pisze.

Jeżeli problem jest uciążliwy, to na diagnozę nigdy nie jest za późno. Warto udać się do poradni psychologicznej i opisać swój problem.

Leczenie dysgrafii może się opierać na wykonywaniu ćwiczeń grafomotorycznych i sensorycznych. Więcej informacji powinni Pani udzielić w poradni.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/dysgrafia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.