Czy e mojej sytuacji szczepienie na Covid-19 jest ryzykowne?

Witam, w sierpniu dostałam reakcji alergicznej na kontrast podczas TK - uczucie gorąca na twarzy, opuchlizna i drętwienie skóry twarzy. Kontrast był podawany wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat a to była pierwsza taka sytuacja. Zastanawiam się nad szczepieniem przeciwko Covid, jednak w sieci znalazłam informacje, że i szczepionka i kontrast mają ten sam składnik. Mój lekarz nie jest w stanie udzielić mi konkretnej informacji, czy w mojej sytuacji szczepienie może powodowa zagrożenie?

P-wskazaniem jest wstrząs anafilaktyczny. Z pani wywiadu nic nie wskazuje, że mogło dojść do takiego wstrząsu. Alergia nie jest p-wskazaniem do szczepienia. Po szczepieniu ewentualnie zalecana jest trochę dłuższa obserwacja, ok 30 min. W naszym punkcie szczepień w wątpliwych przypadkach zakładamy profilaktycznie wkłucie dożylne. Oczywiście jak w każdym punkcie szczepień są odpowiednie leki, które podawane są natychmiast w czasie wystąpienia reakcji alergicznej. Covid19 jest potencjalnie śmiertelną chorobą. Warto się przed tą chorobą chronić.