Czy istnieją jakieś pozapsychologiczne przyczyny apatii?

Witam, jestem 22 letnim mężczyzną, i od wielu lat odczuwam apatię. Mam pracę, znajomych, uczę się nowego języka itp. jednak każdy dzień bez emocji, na biegu 0 nic mi nie daje.Uczęszczałem na psychoterapię i na wizyty u psychiatry. Nie jestem smutny czy załamany. Po prostu nic nie czuję. Czy istnieją jeszcze jakieś pozapsychologiczne przyczyny apatii?

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam Pana.
Oczywiście istnieje wiele przyczyn pozapsychologicznych, które mogą przyczyniać się do stanu przewlekłej apatii. Poza funkcjonowaniem biochemicznym mózgu warto wziąć pod uwagę słabe krążenie, niskie ciśnienie, niski poziom cukru we krwi, dochodzą jeszcze kwestie hormonalne. Życzę wytrwałości w poszukiwaniu.
Pozdrawiam serdecznie,
Michał Pyter
https://michalpyter.com

Dzień Dobry Panu,

W odpowiedzi na Pana pytanie, z psychologicznego punktu widzenia, symptomy, o których Pan napisał, mogą wskazywać na anhedonię.

Natomiast trochę "poza psychologicznie".

Zdecydowana większość ludzi szuka szczerego, otwartego i głębokiego kontaktu z innymi ludźmi, a przynajmniej z jednym zaprzyjaźnionym człowiekiem.
Przy którym mogliby zaryzykować i się otworzyć, zasygnalizować swoje oczekiwanie głębszej przyjaźni.

Bo dzisiaj ludzie mają bardzo powierzchowne relacje- mówią do siebie- ale tak naprawdę rzadko się słyszą i nie chcą odczuwać...

Pojawia się apatia, nuda.

A nuda, apatia płynie z niedosytu bodźców.
Napisał Pan, że ma "pracę, znajomych...", a ja tak sobie pomyślałam, czy jest coś, co
by Pana zaciekawiło, dodało czemuś kolorów?
Może odkrycie nowego hobby, może taniec, może ciekawa, dająca radość aktywność fizyczna- coś co da Panu pasję i zaangażowanie.

Jeśli w Pana życiu pojawi się ktoś lub coś, kto Pana naprawdę poruszy, zaciekawi, wzruszy, zaskoczy pozytywnie, pobudzi i da Pan sobie naprawdę na to przyzwolenie, to apatia zacznie ustępować.

Proszę się dobrze rozejrzeć,
Irena Mielnik-Madej