Czy ja faktycznie mogę mieć depresję?

Witam. Zacznę od tego że wszystko zaczęło się w lipcu, kiedy czekałam na wyniki ogłoszeń na studia. Bolało mnie wtedy w klatce piersiowej i czułam ucisk, oraz czułamg gile w gardle, przez 7 dni pod rząd nie spałam, a problemy ze snem miałam jeszcze przez msc, mialam wysokie tętno po w spoczynku nawet potrafiłam mieć 100-109, słyszałam bicie swojego serca co bardzo mnie denerowawlo. W połowie sierpnia prawie wszystko ustąpiło, jednak pojawił się problem z oddychaniem i ziewaniem. Nie mogłam w ogóle wziąć głębszego oddechu i nie mogłam ziewać i trwało to do połowy października mniej więcej.Dodam że od prawie 14 msc mam chłopaka zawsze było super, zawsze byłam pewna swoich uczuć i tego co do niego czuję a Od 3 tygodni tj od 17 listopada po kłótni następnego dnia obudziłam się i nagle nie wiedziałam co do niego czuję. Nie wiedziałam co się dzieje i dlaczego. Do tej pory nie wiem skąd mi się to wzięło i dlaczego. Nic tak naprawdę się nie stało a z dnia na dzień nie da się odkochac. Nie czuje żadnych uczuc, zazdrości ani tęsknoty. Najchętniej to bym cały dzień spała i nic nie robiła, nie mam siły na chodzenie na uczelnie, na naukę, nie mogę się skupić i skoncentrować, budzę się wcześnie rano i potem mam problemy z zasypianiem, chodzę ciągle zmęczona, miewam myśli samobójcze, pomoc w domu np zmywanie czy prasowanie sprawiają mi problem, ciągle płaczę i nie cieszę się z rzeczy z których wcześniej się cieszylam. Wszystko stało mi się obojętne. Czy mogę mieć depresję? Czy brak uczuć do chłopaka może być właśnie tym spowodowane?

Dzień dobry,
Doradzałabym konsultację z psychiatrą, gdyż opisane objawy mogą wskazywać na depresję i ze względu na obecność myśli samobójczych wymagają interwencji. Podejrzewam, że poczucie braku uczuć względem chłopaka jest powiązane z Pani złym stanem psychicznym i ma charakter przejściowy. Zastanawia mnie to, co może stanowić u Pani źródło objawów i z pewnością tu przydałyby się dłuższe rozmowy z psychologiem psychoterapeutą. Oczywiście depresja może mieć także endogenne (wewnętrzne związane z nieprawidłowym neuroprzekaźnictwem w mózgu) podłoże i wówczas pomocna mogłaby się okazać sama farmakoterapia. Sądzę, że warto porozmawiać z lekarzem, który dobierze odpowiednie metody leczenia i wypowie się szerzej odnośnie diagnozy problemu.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/