Czy jest możliwa terapia poprzez komunikację pisemną?

Dzień dobry. Mam całkiem nietypowe pytanie i dylematy. A mianowicie borykam się z wieloma problemami osobistymi które w ogromnej mierze utrudniają mi życie. Bardzo chcę w końcu jednak podjąć walkę i w jakiś sposób w jak największym stopniu uporać się z nimi, wyleczyć je lub zminimalizować. Niestety przez te właśnie problemy/ jednym z tych problemów jest to że w żaden sposób nie jestem w stanie wyrażać siebie (wysłowić się,opisać swoje dolegliwości i życie słownie- tylko pisemnie), w związku z tym nie ma szans abym udał się na terapię ponieważ nawet nie będę w stanie opisać jakichkolwiek moich problemów. W związku z tym czy jest możliwa terapia poprzez komunikację pisemną? Poprzez internet, komunikator, itp.? Czy skuteczna i realna jest taka pomoc chociaż w początkowej fazie terapii? Dodam że jestem raczej osobą inteligentną i znającą swoje problemy/ dolegliwości (raczej w większości).. a także czytałem/ interesuję się psychologią - próbowałem również w jakiś sposób pomóc sobie czytając fachową literaturę.. Jeśli chodzi o moje problemy szczegółowo to mogę je opisać już w innym miejscu.. tak więc chodzi mi głównie o możliwość opisania tych dolegliwości, udzielenia mi wsparcia oraz fachowego doradztwa abym już dalej mógł sobie wszystko to uporządkować i się nad tym zastanowić.

Pacjenci trafiający na terapię standardową często w początkowej fazie procesu borykają się z tego typu trudnościami. Terapeuta ma tą świadomość i poprzez umiejętne zadawanie pytań, przymierze terapeutyczne powoli "otwiera" pacjenta. Proszę nie martwić się, że nie będzie Pan mówił na początku o sobie- to już "zmartwienie" psychoterapeuty. Myślę, że terapeuta gabinetowy może dopuścić formę pisaną w gabinecie. Jeśli jednak z jakiś względów nie chce Pan jednak brać udziału w osobistym gabinetowym procesie, z pomocą przyjdzie tu psychologia online- przez komunikator- skype.