Czy jest możliwe, żebym miała bulimię?

Witam, mam takie pytanie. Czy jest możliwe abym miała bulimie? Mam 18 lat i jestem od pewnego czasu na diecie keto, wcześniej byłam na paru innych. Rozmawiałam dzisiaj z paroma osobami bo od pewnego czasu czuję się gorzej. Mianowicie bardzo mało jem bo za każdym razem chce mi się wymiotować ale mimo tego nie wymiotuję. Wiem że to co jem odpowiada diecie. Jem 2 razy dziennie i nie mam jakichś napadów głodu chyba że mam okres albo za długo nic nie zjem. Mam jeszcze taki problem ze nie czuję głodu praktycznie w ciągu dnia. Uważam co jem i do tego biorę witaminy żeby za bardzo nie obciążać mojego organizmu. Mimo wszystko od dłuższego czasu mam obniżony nastrój i stany niepokoju oraz ataki paniki nad którymi w miarę panuje. Wcześniej miałam problemy z głową na ktore brałam leki między innymi: andepin, afobam, asertin, tritico, Rispolept, fevarin, paroxinor, pinexet, cital, dioxepin i jeszcze jakieś inne ale oczywiście nie na raz tylko w przeciągu około 4 lat. Aktualnie jestem bez żadnych leków, jednak od pewnego czasu czuję się niepewnie.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, w przypadku opisanych przez Panią dolegliwości warto skonsultować się z dietetykiem oraz psychologiem. Na podstawie podanych przez Panią informacji trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy przyczyną tych problemów jest bulimia.

Bulimia, inaczej żarłoczność psychiczna to choroba, dla której charakterystyczne są niekontrolowane napady objadania się. Towarzyszy im silne odczuwanie lęku przed przytyciem. Wówczas osoba chora w pogoni za określoną sylwetką może sięgać po różne sposoby – wywoływać wymioty, przyjmować różne środki przeczyszczające albo wyniszczać swój organizm bardzo intensywnymi ćwiczeniami. Często osoby z bulimią ukrywają swoją przypadłość przed najbliższymi, stąd nie są oni świadomi tego problemu.

Wspomniane przez Panią objawy mogą wskazywać na zaburzenia odżywiania, ale też często są wynikiem innych chorób. Np. przyczyną nudności mogą być również schorzenia układu pokarmowego, takie jak refluks żołądkowo-przełykowy lub nietolerancja określonych produktów, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty, który po zrobieniu dokładnego wywiadu będzie mógł zaplanować i wdrożyć stosowne leczenie. Proszę nie zwlekać z wizytą, ponieważ lekceważenie problemu może z biegiem czasu doprowadzić do poważniejszych schorzeń.

Więcej na temat bulimii, jej objawów oraz przyczyn przeczyta Pani w artykule dostępnym na portalu abczdrowie.pl: https://zywienie.abczdrowie.pl/bulimia

Zachęcamy także do przeczytania wypowiedzi ekspertów współpracujących z portalem na podobne tematy:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mam-juz-bulimie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwa-jest-bulimia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ja-mam-bulimie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-sa-objawy-bulimii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.