Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 4 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy konieczna jest wizyta u lekarza?

Kobieta 34 lata, przytyłam,jestem rozdrażniona i ostatnio mam zaburzenia miesiączkowania.Pod koniec roku robiłam cytologię i USG ginekologiczne-były w normie.Teraz zrobiłam morfologię też w normie i badania z krwi na tarczycę TSH 1,600,Ft3 4,52,Ft4 10,63(poniżej normy).Mama choruje na Hashimoto,czy mam się czym martwić?Konieczna jest wizyta u lekarza?Jakie badania muszę ewentualnie wykonać?Dziękuję i pozdrawiam
KOBIETA, 35 LAT około miesiąca temu

Hormony a zachowanie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

poziom TSH u Pani raczej nie budzi podejrzeń, ale jeżeli fT4 jest poniżej normy, a do tego występują objawy kliniczne, które mogą być typowe dla niedoczynności tarczycy, to jest wzrost wagi, zaburzenia nastroju oraz nieregularne miesiączki, to warto zgłosić się do lekarza. Jeżeli w Pani rodzinie pojawiają się choroby tarczycy, to niewykluczone, że również jest Pani obciążona.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Gdy TSH mieści się w normie, natomiast poziom fT4 jest poniżej normy, to można podejrzewać niedoczynność tarczycy wynikającą z niedoczynności przysadki mózgowej. Hormony przysadki mózgowej pobudzają inne gruczoły do wydzielania hormonów – w tym także i tarczycy oraz nadnerczy czy jajników.

Niestety nie sposób ocenić tego z całą pewnością, niemniej jeżeli endokrynolog będzie miał podejrzenia co do niedoczynności przysadki mózgowej, to może Panią skierować np. na RTG czaszki czy szczegółowe badania hormonalne (np. takich hormonów jak lutropina, prolaktyna czy folitropina).

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-przysadki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy