Czy leki na depresję mogą uzależniać?

Od wielu lat borykam się z fobią społeczną, nerwicą. W końcu postanowiłem udać się do specjalisty, za tydzień mam wizytę. Chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości związane ze stosowaniem leków. 1. Czy leki przeciwnerwicowe/przeciwdepresyjne uzależniają? Nie będzie problemu z ich odstawieniem? I czy bierze się je przez całe życie czy tylko okreslony czas, nie powodują np. Alzhaimera na starość? 2. Po odstawieniu choroba nie wróci ze zdwojoną siłą gorzej niż jest teraz? 3. Jeśli mam tylko nerwice, nie mam depresji to poprzez branie leków może uaktywnic się depresja? (Zachorowanie na nią) 4. Mocno się tyje? 5. Czy mocno ogłupiają? Pracuje intelektualnie, muszę zapamietywać sporo rzeczy i być w miare skupiony Przepraszam za sporą ilość pytań, z góry dziękuje i pozdrawiam.

Proszę przedstawić wszystkie swoje obawy oraz preferencję swojemu lekarzowi psychiatrze, a ona/on dobierze Panu odpowiedni lek. Dysponujemy obecnie wieloma lekami. Uzależniające rzadko się stosuje, tylko w razie wyższej konieczności. Włącza się je i odstawia powoli, stopniowo aby uniknąć objawów odstawiennych. Nie wynikają one z uzależnienia tylko z reakcji receptorów. Być może będzie można je odstawić jeśli podejmie Pan psychoterapię, która przyniesie trwałe efekty. Nie ma żadnych badań odnośnie wpływu tego typu leków na Alzheimera, o których bym słyszała. Depresja może rozwinąć się poprzez nieleczone zaburzenia lękowe. Zaburzenia lękowe leczy się też antydepresantami. Odpowiadając zatem na pytanie- podjęte leczenie uchroni Pana przez depresją. Aktualnie stosowane antydepresanty nie "ogłupiają", można prowadzić pojazdy, pracować intelektualnie, studiować, pracować fizycznie. Jest kilka, po których można przybrać na wadze ale jak wspomni Pan o tym psychiatrze to na pewno wybierze dla Pana indywidualnie lek bez wpływu na masę ciała.