Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czego unikać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Właśnie wtedy powinna ona szczególnie dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Obejrzyj film i dowiedz się, czego powinna unikać kobieta w stanie błogosławionym.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

podstawową formą leczenia cukrzycy ciążowej jest utrzymanie diety, dlatego tak ważne jest, co w tym czasie znajdzie się na talerzu ciężarnej. Odpowiedni jadłospis zapewni utrzymanie niskiego poziomu glukozy we krwi oraz wpłynie na stopniowy przyrost masy ciała zarówno matki, jak i dziecka.

Warto przy tym pamiętać, że dzienne zapotrzebowanie na kalorie zależne jest od aktualnej wagi matki, jej aktywności, wieku oraz wzrostu, dlatego powinno być ono dostosowane indywidualnie.

Kobieta z cukrzycą ciążowa powinna unikać tłustych mięs, wędlin, podrobów czy serów. Z diety powinny również zniknąć cukry proste, a więc wszelkie słodycze, soki owocowe, ciasta czy słodkie przetwory. W związku z tym, odpowiadając na Pani pytanie, nie jest wskazane spożywanie białej kiełbasy lub piernika.

Można natomiast przygotować piernik w odmienionej wersji. Wystarczy zamienić mąkę pszenną na orkiszową, razową, kokosową czy gryczaną, a zamiast cukru użyć słodzika. Tłuste kiełbasy zastąpić można produktami o niskiej zawartości tłuszczu (kiełbasę wieprzową zamienić na drobiową), a zupę przygotować na wywarze z warzyw. Takie modyfikacje znacznie obniżą kaloryczność potraw.

Więcej o produktach zalecanych i przeciwwskazanych podczas cukrzycy ciążowej znajdzie Pani pod linkiem kierującym do jednego z pytań: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dieta-po-zdiagnozowaniu-cukrzycy-ciazowej.

Dodatkowo dieta dla cukrzyka została opisana w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-cukrzyka-jakie-zamienniki-wybierac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy