Dieta po zdiagnozowaniu cukrzycy ciążowej

Witam! Zdiagozowano u mnie cukrzycę ciążową. Jestem na etapie diety metodą prób i błędów. Chciałam zapytać, czy cukrzycy mogą jeść chleb kukurydziany? Nigdzie nie mogę znależć inf o tym. Moja mam jest uczulona na wiele składników pokarmowych i lekarz zalecił jej właśnie chleb kukurydziany jako bardzo zdrowy. Czy ja też mogę go jeść? Jaki ma IG?

Witam,
Jeżeli chodzi o chleb kukurydziany, nie znam jego dokładnego składu, natomiast kukurydza (zwłaszcza konserwowa) oraz produkty kukurydziane (płatki, mąka) mają wysoki IG i dlatego radziłabym być ostrożna w jego stosowaniu. Polecany jest jako "zdrowy" pewnie ze względu na brak glutenu (bardzo modna teraz dieta bezglutenowa). Z pieczywa polecam razowe, graham, pełnoziarniste.

Jeżeli chodzi o odżywianie w cukrzycy, trzymamy się racjonalnego i zdrowego sposobu odżywiania. Stawiamy na świeże i surowe owoce i warzywa, chude ryby, chude rodzaje mięs, orzechy, nasiona słonecznika, pestki dyni, suche nasiona roślin strączkowych. Proszę pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu (woda mineralna, lekkie napary herbat ziołowych-pokrzywa, aronia). Nie zapominajmy o aktywności fizycznej, to jedna z lepszych metod obniżania glikemii poposiłkowej.

Unikamy:
-alkoholu,
-tłustego i przetworzonego jedzenia,
-jemy małe objętościowo posiłki (6-7 posiłków), lecz często (co 2-3 godziny), warto dodać sobie dodatkowy posiłek po kolacyjny, dzięki czemu uniknie Pani spadku poziomu glukozy w nocy,
-proszę zwrócić uwagę na sposób przyrządzania posiłków: gotujemy na parze, w wodzie (wszystko na półtwardo-al dente), ma to ogromny wpływ na poziom IG (surowa marchew ma znacznie mniejszy IG niż puree z marchewki, podobnie ziemniaki, stąd poziom ich rozdrobnienia ma także znaczenie), pieczemy w woreczkach do pieczenia, dusimy,

Poniżej spisałam Pani produkty, które są polecane (mają niski lub średni poziom IG) i przeciwwskazane.

MIĘSO I JEGO PRZETWORY

Zalecane:
Cielęcina, wołowina, chudy drób, królik, bardzo chuda dziczyzna, chude szynki i polędwice, oraz chude parówki,
W ograniczonych ilościach: chude wędliny, szynki

Przeciwwskazane:
Tłuste mięsa (wieprzowina, oprócz chudego schabu), kiełbasy, baranina, podroby (wątróbka, móżdżek, nerki, płuca), salceson, boczek, pasztety, kaczki, gęsi, konserwy mięsne i rybne,

RYBY

Zalecane:
Chude ryby (flądra, morszczuk, dorsz, pstrąg, mintaj)

Przeciwwskazane:
Tłuste ryby (węgorz, śledź, łosoś, szproty)

MLEKO I PRODUKTY MLECZNE

Zalecane:
Chude mleko (1,5%), kefiry, maślanka, chudy twaróg, białka jaja,
W ograniczonej ilościach: żółtka jaj, jogurty naturalne,

Przeciwwskazane:
Tłuste żółte sery, sery kozie, pełnotłuste mleko, śmietany, jogurty kolorowe-owocowe,

TŁUSZCZE

Zalecane:
Oliwa z oliwek, oleje roślinne (olej słonecznikowy, rzepakowy), margaryny miękkie ze zmniejszona zawartością tłuszczów,

Przeciwwskazane:
Słonina, smalec, masło, margaryny utwardzane,

OWOCE

Zalecane:
Owoce świeże i mrożone:
Żurawina, cytryna, brzoskwinie, czereśnie, jagody, jabłka, maliny, grejpfrut, jeżyny, gruszki, truskawki, wiśnie, nektarynki,

W ograniczonych ilościach: pomarańcze, morele suszone i świeże, inne suszone owoce, winogrono, arbuz, ananas, kiwi

Przeciwwskazane:
daktyle suszone, rodzynki, banany dojrzałe, figi, granat, agrest,

Należy pamiętać, że im bardziej owoc jest dojrzały, tym wyższy jest jego IG

WARZYWA

Zalecane:
Warzywa świeże i mrożone, soki warzywne:
Kapusta, kapusta kiszona, brukselka, kalafior, brokuły, kalarepa, ogórek zielony i konserwowy, pomidor, szczaw, szpinak, sałata zielona, szparagi, boćwina, świeże grzyby, kabaczki, papryka, szczypiorek, chrzan, natka pietruszki, rzodkiewka, marchewka surowa

W ograniczonych ilościach: zielony groszek, kukurydza, ziemniaki, cebula surowa, soczewica, ciecierzyca, gotowana fasola biała, groch, seler, pietruszka korzeń

Przeciwwskazane:
Marchew gotowana puree, ziemniaki puree, buraki (ograniczyć), cebula gotowana, dynia, fasolka szparagowa, groszek zielony z puszki,

NAPOJE

Zalecane:
Woda mineralna, napoje z dodatkiem sztucznych słodzików, kawa, herbata, chudy rosół,
W ograniczonych ilościach: soki: jabłkowy, ananasowy, grejpfrutowy, pomidorowy, z marchewki (świeży), muszą być bez dodatku cukru, uwaga z sokiem pomarańczowym!, kakao

Przeciwwskazane:
Wszystkie kolorowe, gazowane napoje, syropy i soki dosładzane, sok winogronowy, napoje energetyczne, alkohol

PRODUKTY ZBOŻOWE

Zalecane:
Makarony pełnoziarniste gotowane na półtwardo (al dente), otręby, płatki owsiane górskie, ryż brązowy, ryż dziki, kasza jęczmienna pęczak, kasza gryczana, chleb razowy, graham, chleb żytni, chleb chrupki, pumpernikiel

W ograniczonych ilościach: makaron z białej mąki gotowany na półtwardo, ryż biały, kasza kuskus, pieczywo chrupkie, chleb pełnoziarnisty, kasza jaglana

Przeciwwskazane:
Płatki owsiane błyskawiczne, kleik ryżowy, płatki kukurydziane-corn flakes, płatki ryżowe, ryż preparowany, słodzone płatki śniadaniowe, chleb pszenny, słone przekąski, rogale, bułki do hot-dogów, maślane pieczywo i cukiernicze, chrupki kukurydziane, wafle ryżowe, kasza manna, krakowska, potrawy mączne,

Inne zalecane:

Migdały, orzechy laskowe i włoskie, cynamon, pistacje, pestki dyni i słonecznika, czekolada gorzka, mleczna (w ograniczonej ilości), musztarda, koncentrat pomidorowy
W ograniczonych ilościach: sorbety, galaretki owocowe

Inne przeciwwskazane:
Cukier, dżemy (z wyjątkiem niskocukrowych), marmolady, konfitury, miód, czekolada, chałwa, glukoza, kremówki, syropy, lody, kawior, słodycze, ciasta, kluski, chipsy, frytki, posiłki typu fast food, zupy zabielane śmietaną, majonez, sosy i kremy,

Mam nadzieję, że teraz będzie miała Pani łatwiejszy wybór.

Pozdrawiam serdecznie, Dietetyk kliniczny mgr Beata Kopaniecka