Czy mam iść z synem do psychologa?

Witam! Mój syn (rocznik 2007) bardzo stresuje się różnymi rzeczami np. przed lub po stresujących sytuacjach objawiają się silne ściskanie brzucha. Miał mieć kiedyś przyznane leki uspokajające jednak chodziliśmy z nim do psychologa i nie trzeba było ich stosować. Ostatnio w tej samej kolejnosci zamyka drzwi i po wykonaniu tej czynności puka w drzwi dwa razy. Ma również problemy z nawiązywaniem znajomości, drastycznie obniżone poczucie własnej wartość oraz ma wiele wiele innych "przypadłości". I teraz mam pytanie czy powinienem z nim pójśc do psychologa?

Dzień dobry,
Sądzę, że wizyta u psychologa byłaby wskazana. Doradzałabym aby był to specjalista będący jednocześnie psychoterapeutą i specjalizujący się w pracy z dziećmi i młodzieżą. W przypadku objawów u dziecka nie warto zwlekać z leczeniem, gdyż opisane trudności raczej same nie ustąpią a tylko się nasilą lub zmienią formę. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog - kulczycka.pl/

Witam Pana,
Objawy, które Pan opisuje wskazują na zaburzenia
obsesyjno-kompulsyjne (OCD).
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni jego życia.
Nerwica natręctw (OCD) należy do grupy zaburzeń lękowych,
tzw. „błędnego koła”.
Również towarzyszące jej obsesyjne myśli nasycone są
bardzo wysokim poziomem lęku.
„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym ,
że objawy, takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś
lub unikania jakiegoś zagrożenia, jest nieustanie podtrzymywany,
bowiem próby zaniechania tego rodzą jeszcze bardziej
przeraźliwy lęk.
Nieleczona nerwica natręctw cały czas postępuje
i prowadzi do nasilania się objawów lękowych
oraz pogarszania się stanu zdrowia psychicznego.
Bardzo ważne jest, żeby problem Pana syna został właściwie
zdiagnozowany i żeby syn rozpoczął właściwe leczenie,
odpowiednio dopasowaną psychoterapię.
Żeby Pana synowi pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę jego
natrętnych myśli budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła
jego dysfunkcyjnych wzorów postępowania i myślenia i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam do skonsultowania problemu z psychoterapeutą
i do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl