Czy mam szanse schudnąć do mojej wagi sprzed 5 lat?

Mam 38 lat, 164 cm wzrostu i 110 kg wagi. W ciągu około 5-6 lat przytyłam z 84 kg na 110 kg. Dużo nerwów, nieuregulowanych spraw, rozwód. Tak jakby życie się skończyło. Teraz doszłam już trochę do siebie, co prawda mam jeszcze trochę anemii. Na brak ruchu nie narzekam. Potrzebuję troszkę wsparcia i wierzę, że sobie z tym tłuszczykiem poradzę. Byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie rady i podpowiedzi co do schudnięcia czy trybu, jaki powinnam obrać. Pozdrawiam serdecznie, Katarzyna

Witam,

Stres może być przyczyną przyrostu masy ciała. Dodatkowo prowadzi Pani nieregularny tryb życia, co skutkuje nadmiernym odkładaniem się energii w postaci tkanki tłuszczowej. Z BMI (wskaźnika masy ciała) wynika, że jest Pani otyła. Otyłość II stopnia jest bardzo niebezpieczna ze względu na zdrowie. Może prowadzić to nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, hipercholesterolemii czy cukrzycy typu II. Powinna Pani jak najszybciej wyeliminować złe nawyki żywieniowe i przestawić się na zdrowy styl życia. Radzę udać się do dietetyka, który pomoże Pani nie tylko właściwie się odżywiać, ale i zmotywować Panią do działania.

Na początek proszę zapoznać się ze zdrowymi zasadami żywienia i powoli zacząć wprowadzać zmiany http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia

Dodatkowo powinna Pani być aktywna fizycznie. Jednak przy Pani masie ciała istnieje duże ryzyko obciążenia stawów i więzadeł. Dlatego polecam sporty w wodzie - aqua aerobik, pływanie, które świetnie nadają się dla Pani. Proszę również spróbować popularnego spaceru z kijkami - nordic walking.

Proszę pamiętać, że utrata masy ciała wymaga zaangażowania i zmiany stylu życia na dłużej. Jest powolna, ale tylko wtedy pozostaje trwała.

Powodzenia.