Czy masturbacja może być sposobem na autodestrukcję?

Witam mam dość nietypowe pytanie. Czy masturbacja może być sposobem na autodestrukcje? Zniszczenie, upodlenie siebie ? W dzieciństwie byłam molestowana, mam borderline. Robie różne rzeczy autodestrukcyjne. Powiedziałam ostatnio terapeutce o tym ze masturbuje się po to by się siebie ukarać, upodlic a zaraz potem się tnę.

To ważne, że wniosła Pani ten temat podczas psychoterapii, szczególnie, że wywołuje u Pani wiele emocji i wątpliwości. W trakcie pracy terapeutycznej psychoterapeutka (która zna Panią, Pani objawy, a także historię) będzie potrafiła pomóc Pani zrozumieć zarówno przyczyny takiego postępowania, jak i Pani uczucia w tym związane. A w związku z tym, łatwiej będzie o zmianę. Zachęcam do dalszej intensywnej i zaangażowanej pracy terapeutycznej.

Dzień dobry. Zarówno samookaleczenia jak i masturbacja mogą spełniać u Pani podobną funkcję: służyć redukcji narastającego napięcia wywołanego nagromadzonym stresem, z którym nie radzi Pani sobie w konstruktywny sposób. Wspomina Pani o rozmowie z terapeutką, więc jest Pani pod opieką specjalisty. Rozumiem też, że chciałaby Pani uzyskać odpowiedź także od kogoś innego poza osobą prowadzącą Pani terapię. Nie wiem od jakiego czasu trwa terapia i czy odczuwa Pani jej pozytywne efekty. Jeśli ma Pani wątpliwości warto o nich powiedzieć wprost terapeutce lub skonsultować się z inną osobą umawiając się na wizytę. Porada online może być wskazówką, nie stanowi jednak interwencji w klasycznym tego słowa rozumieniu. Nie może się bowiem opierać wyłącznie na krótkim opisie przez Pacjenta, konieczny jest co najmniej wywiad, możliwość zadania pytań, również zastosowania niektórych testów. Na pytanie mogę odpowiedź jedynie bardzo ogólnie: wszystko, co powoduje u Pani pogorszenie nastroju może być autodestrukcją, choć samo w sobie takie już być nie musi. Pozdrawiam.