Czy mogę mieć chorobę psychiczną?

Witam, czy to może być choroba psychiczna, nerwica itp. ? Jestem zatrudniona na stanowisku referenta biurowego. Prawie codziennie muszę wypełniać druki ręcznie. Nigdy wcześniej nie miałam podobnej sytuacji. Pewnego razu podczas wypełniania dokumentów przy osobie której to dotyczyło nagle zaczęły trzesc się ręce. Do takiego stopnia że nie mogłam tego opanować. Była to bardzo niekomfortowa dla mnie sytuacja. Nie wiem dlaczego tak się stało. Nie czułam wtedy jakiegoś większego stresu. Od tamtej pory kilka razy jeszcze tak się wydarzyło. I w tym okresie jest to dla mnie bardzo wielki stres jeśli wiem że będę musiała coś wypełniać przy kimś bo odrazu w głowie pojawiają mi się myśli że zaraz będę się cała telepać. Proszę o pomoc. Jak można temu zaradzić, skąd taka dolegliwość? Czy to pierwsza faza jakiejś choroby? Czy można temu jakiś zaradzić poprzez leki przyjmowane doraźnie, wtedy kiedy wiem że może mi się to wydarzyć. Nie wiem co robić. Pracować muszę, a jest to bardzo stresujące już dla mnie.
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,

skuteczną metodą w leczeniu lęku społecznego jest psychoterapia poznawczo - behawioralna. Symptomy to objawy somatyczne w sytuacjach społecznych; przyspieszone tętno, zaczerwienienie twarzy, drżenie i potliwość dłoni, mdłości, zawroty głowy, szumy w uszach, uczucie ucisku w kl. piersiowej i związana z tym duszność, utrudnione wysławianie się, etc. Lęk społeczny, który przejawia się jako intensywny lęk, niepokój - obawa przed osądzeniem lub odrzuceniem przez innych w sytuacjach polegających na relacji pomiędzy ludźmi = lęk przed oceną spowodowany negatywnym tokiem myślowym = negatywny schemat poznawczy; Negatywna Automatyczna Myśl (NAM), przekonania pośredniczące, przekonania kluczowe, zniekształcenia poznawcze. Ważne, aby określić lękotwórczą sytuację oraz jej wpływ na codzienne funkcjonowanie: Jak często lubi Pani być w centrum uwagi? jak mocno doświadcza Pani lęku lub strachu w tej sytuacji oraz jak bardzo jest Pani skłonna unikać takiej sytuacji, proszę oszacować w skali od 0% - 100%. Pomocne będzie wsparcie psychoterapeutyczne.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jaką chorobę psychiczną może mieć mój partner?

Podejrzewam chorobę psychiczną u byłego partnera, chciałabym się dowiedzieć z opisanych poniżej objawów jaka to może być choroba? Pomimo chęci pomocy, długich rozmów i tłumaczenia nie chce poddać się leczeniu, uważa że wszyscy są chorzy i kłamią, pyta się dlaczego niszczymy jego życie. Odwrócił się od całej rodziny, mnie też uważa za oszustke, wmawia mi różne rzeczy, i wierzy w nie pomimo tego że nie są prawdziwe. Nie docierają do niego żadne argumenty. Nie ma omamow wzrokowych czy słuchowych. Nie podejmuje żadnej pracy, wychlud. Każda próba rozmowy z nim na innym temat od razu jest zmieniana przez niego na temat jak bardzo żeśmy zrobili z niego wariata, jest bardzo nerwowy gdy rozmowa nie płynie według jego planu. Musi być tak jak on chce tu i teraz. Twierdzi że ktoś ingeruje w jego życie, że wiadomisci jakie wysyła do koleżanki są automatycznie usuwane i nie może nic zrobić by uzyskać z nią kontakt, ze ktos robi to celowo. Podejrzewal ze na telegon na podsłuchu. Czy moga to być objawy schizofrenii czy być może jest to jakaś głębsza depresja z powodu niepowodzeń życiowych jakie miały miejsce przed wystąpieniem pierwszych objawów?
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie,

opisywane przez Panią zachowania partnera mogą świadczyć o osobowości paranoicznej, czy nawet psychozie. Jeżeli jest taka możliwość, to powinien się on zgłosić na konsultację psychiatryczną, ponieważ najprawdopodobniej tylko tam, będzie w stanie otrzymać odpowiednią pomoc.

Do objawów osobowości paranoicznej zaliczamy w szczególności: nieprzyjmowanie jakiejkolwiek krytyki, ogromną podejrzliwość, długie pamiętanie krzywd, mylne interpretowanie faktów oraz tworzenie wymyślonych teorii spiskowych.

Jeżeli chodzi o psychozę, to tutaj jednak pojawiają się pewne omamy słuchowe lub wzrokowe. Psychoza także może mieć swoje podłoże w nadmiernej podejrzliwości.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi omawianych problemów:

https://portal.abczdrowie.pl/paranoiczne-zaburzenia-osobowosci

https://portal.abczdrowie.pl/psychoza-objawy-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy babcia może mieć jakąś przewlekłą chorobę psychiczną?

Dzień dobry. Moja babcia ma 92 lata. Jest sprawna ruchowo, na nic nie choruje. Niestety w mojej ocenie nie jest dobrze z jej zdrowiem psychicznym. Babcia w każdej sytuacji kiedy mama wyjdzie np. na zakupy pakuje swój kał do chusteczek, woreczków i chowa w rozne miejsca (buty, między ubrania, do łóżka). Wszystko ukrywa bardzo "inteligentnie". W mojej ocenie jest to działanie zaplanowane i swiadome. Bardzo proszę o radę gdzie udać się z takim problemem (psycholog, psychiatra, geriatra?). Dodam, że moja mama już wysiada psychicznie i nerwowo. Jest zmęczona ciągłym sprawdzaniem i sprzataniem po babci. Rodzice w zasadzie od zawsze mieszkają z babcia. Wcześniej tzn. jak babcia miał ok 50 lat np zbierała mocz do słoików, wazonów i chowała do szafy. Być może to jakaś przewlekła choroba psychiczna na tym punkcie? Bardzo proszę o wskazanie do kogo udać się z babcią. Bardzo chciałabym pomoc mamie.
MĘŻCZYZNA, 92 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,
Doradzałabym wizytę u lekarza psychiatry, który postawi diagnozę. Zastanawia mnie to, czy jedynym objawem jest zbieranie kału/moczu i chowanie w różnych miejscach, czy też obecne są jakieś inne objawy. Na podstawie tego, co Pan/Pani napisała wnioskuję że problem jest wieloletni i trwa to ponad 40 lat. Bardzo ważna jest intencja babci i odpowiedzenie sobie na pytanie, co jest celem takiego zachowania. Na początku myślałam, że to objawy postępującego otępienia lub choroby Alzheimera, ale objawów byłoby więcej i choroba by postępowała przez te dziesięciolecia. Zastanawia mnie to, czy czasem nie jest to objaw nerwicy natręctw i czy zachowanie to nie ma charakteru kompulsji, ale to tylko taka moja hipoteza. Ogółem przy chorobach psychicznych jak np. schizofrenia obecne byłyby jeszcze inne objawy. Niestety w tej sytuacji tylko psychiatra może postawić diagnozę w oparciu o obszerniejszy wywiad. Mam nadzieję, że wszystko wkrótce się wyjaśni.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty