Czy mogę mieć niedoczynność tarczycy mając 26 lat?

Witam. Mam 25 lat i od jakiegoś czasu zauważam u siebie objawy podobne do niedoczynności tarczycy tj ogólne zmęczenie, zmniejszone libido, rozdrażnienie, nerwy na wszystko, brak chęci do życia, lekka duszność w obrębie klatki piersiowej i tak jakby mi spuchnela szyją a ostatnio od 3 dni mam bóle mięśni kręgosłupa promieniujące do ramion i rąk gdzie mam nawet osłabione czucie w palcach. Czy to jest niedoczynność tarczycy i jak można rozpocząć jakiekolwiek leczenie w dobie Koronawirusa? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam, objawy, które Pani wymienia, pasują do obrazu choroby tarczycy. Dodatkowo Pani czujność powinny wzmóc symptomy, takie jak senność, zwolniony metabolizm, zaburzenia miesiączkowania. To tylko kilka objawów z możliwego spektrum chorób tego gruczołu. Po szczegóły odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy. Proszę pamiętać, że choroby tarczycy mogą dawać o sobie znać nawet przez wiele lat, powodując objawy, które pacjent początkowo ignoruje, dopóki nie staną się wyjątkowo uciążliwe. Jeśli ma Pani wątpliwości, co do diagnozy, w tym materiale szczególnie drobiazgowo zostały opisane możliwe przypadłości, które często towarzyszą zaburzeniom w pracy tarczycy: https://portal.abczdrowie.pl/10-oznak-ktore-swiadcza-o-tym-ze-mozesz-miec-problemy-z-tarczyca. Jeśli w powyższych artykułach odnalazła Pani więcej punktów wspólnych ze stanem swojego zdrowia, to niewykluczone, że Pani dolegliwości mają ścisły związek z chorym gruczołem. Niestety, żeby potwierdzić lub wykluczyć nieprawidłowości w pracy tarczycy, konieczne są badania. Same objawy nie są wskazaniem do rozpoczęcia leczenia. Pierwszym, najbardziej podstawowym, badaniem jest badanie trzech hormonów: T3 (trójjodotyronina), T4 (tyroksyna) oraz TSH (tyreotropina). Badanie to wykonuje się z krwi pacjenta, jest bardzo szybkie, nieinwazyjne i daje szybki pogląd na stan chorego. Więcej o tym badaniu tu: tyhttps://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy. Nawiązując do Pani pytania, o to, jakie działania podjąć w obecnym czasie – sugeruję konsultację z lekarzem POZ, może on wystawić skierowanie na badania laboratoryjne na oznaczenie poziom TSH, jeśli uzna to za konieczne. Być może będzie szukał przyczyny gdzieś indziej. Może Pani również na własną rękę wykonać pakiet badań „tarczycowych” - ten najbardziej podstawowy nie jest dużym obciążeniem dla portfela, a może szybko dać odpowiedź na pytanie o Pani dolegliwości. Proszę również pamiętać, że drętwienie kończyn to nie tylko chora tarczyca, przyczyn może być wiele, poczynając od przeciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa. Gdyby była Pani zainteresowana, więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dretwienie-rak. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.