Czy może być to jakaś choroba tarczycy?

Od jakiegoś czasu występują u mnie niespecyficzne objawy: nerwowość na przemian ze stanami depresyjnymi, problem z zapamiętywaniem i koncentracją, biegunki z zaparciami, bhoóle brzucha, niekiedy osłabienie całego organizmu. Ostatni wynik TSH wynosił 2,680. Czy może to być choroba tarczycy?

Redakcja abcZdrowie

Witam, w przypadku objawów nieswoistych trudno postawić diagnozę bez przeprowadzenia szczegółowych badań. Wydaje się, że faktycznie dobrym tropem byłoby zbadanie hormonów tarczycy. TSH, czyli tyreotropina ma za zadanie pobudzanie tarczycy do produkcji hormonów. W podejrzeniu chorób tarczycy lekarz zaczyna od zlecenia oznaczenia poziomu tyreotropiny. U młodych osób poziom nie powinien przekraczać 2mlU/l. Jeśli tak się stanie – warto wykonać rozszerzone badanie – tj. oznaczyć poziom ft3 (trójjodotyronina) i ft4 (tyroksyna), które bez cienia wątpliwości pokażą faktyczny stan tarczycy. Więcej na temat badania tych trzech hormonów w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-tarczycy-diagnostyka. Choroby tarczycy w ogólnym zarysie dają takie objawy, jak: bóle brzucha z towarzyszącymi im zaparciami i biegunkami na przemian, problemy z menstruacją (długie i bolesne miesiączki lub krótkie i skąpe), wypadające włosy oraz sucha skóra, stany depresyjne oraz zmęczenie. Więcej o objawach oraz chorobach tarczycy pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/10-oznak-ktore-swiadcza-o-tym-ze-mozesz-miec-problemy-z-tarczyca. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.