Czy mogę schudnąć 6 kg w 2 tygodnie ?

1.Mam na imię Natalia, mam 13 lat, moja masa ciała wynosi 52 kg przy wzroście 164 cm. Mój tryb życia jest mało aktywny, mało co wychodzę na pole, więcej czasu spędzam w domu przy telewizji lub komputerze. 2. Próbowałam się odchudzać takimi sposobami jak: głodówka (którą wytrzymałam przez 2 dni) lub niejedzenie mięsa. 3. W mojej rodzinie nie występuje nadwaga ani otyłość. 4. Śiadania praktycznie nie jem, dopiero około 11.00 jem jakieś ciastko lub chipsy. Na obiad dostaję porcję jak dla dorosłego i zjadam wszystko. Pije wodę cytrynową, soki i czasem coca-cole. W weekend zazwyczaj jem na śniadanie kanapki, a na obiad mięso. BARDZO proszę o natychmiastową pomoc! Serdecznie dziękuję :)

Natalio,

Twoje BMI wynosi 19,4 i na siatkach centylowych znajduje się około 50 centyla, co oznacza, że masz prawidłową masę ciała i połowa dzewcząt w Twoim wieku ma podobną. Nie powinnaś się zatem odchudzać, zwłaszcza, że jeszcze się rozwijasz i takim odchudzaniem możesz sobie zaszkodzić. Głodówki nie są dobrą metodą na schudnięcie, ponieważ spowalniają metabolizm i mogą powodować efekt jo-jo, czyli ponownego przytycia po schudnięciu. Natomiast rezygnując z mięsa pozbawiasz się białka i żelaza, a ponieważ Twój sposób odżywiania nie jest do końca prawidłowy, możesz się w ten sposób doprowadzić do anemii.

Musisz zmienić swoją dietę i nie powinnaś nadal się tak odżywiać. Za mało mam informacji, aby ocenić całościowo Twój sposób żywienia, ale na pewno powinnaś naprawić kilka błędów, które popełniasz.

Przede wszystkim po wstaniu zjedz pożywne śnidanie np. kanapkę z wędliną, twarogiem i warzywami lub płatki na mleku lub jogurt z owocami. W sumie powinnaś zjeść około 5 posiłków w ciągu dnia - 3 większe i 2 mniejsze. Zrezygnuj z ciastek i chipsów - nie powinnaś od nich zaczynać dnia. Dostaczają mnóstwo pustych kalorii, cukru i tłuszczu. Zamiast nich na II śniadanie zjedz jogurcik, owoce, kanapkę lub sałatkę. Nie przejadaj się na obiad. Zjedz kolejną przekąskę na podwieczorek i coś na kolację. Jedząc regularnie nie będziesz potrzebowała takich dużych obiadów.

Jeśli chodzi o napoje to staraj sie pić wodę mineralną i soki bez cukru - owocowe lub warzyne. Woda cytrynowa oraz coca-cola zawierają cukier, sztuczne barwniki, a czasem konserwanty, więc nie są zdrowe.

Postaraj się także więcej ruszać i nie spędzaj całego dnia przed telewizorem, ponieważ to prosta droga do nadwagi i innych chorób cywilizacyjnych. Wyjdź z domu na godzinny spacer, czy przejażdzkę na rowerze. Możesz umówić się z przyjaciółmi na grę w piłkę, czy inne zajęcia ruchowe.

Zapoznaj  się z piramidą żywienia i stosuj ją codziennie: http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Pozdrawiam