Czy mogę wrócić do swojego starego rozmiaru?

Witam, mam 17 lat, 170 cm wzrostu i ważę ok. 71 kg. Niespełna rok temu ważyłam niecałe 56 kg i nosiłam rozmiar 36-38. Przez to, że musiałam wyjechać do innego miasta do szkoły zmieniły się moje nawyki żywieniowe i tryb życia. Mniej się ruszałam niż wcześniej i jadłam więcej niezdrowych rzeczy. Gdy stanęłam na wadze i okazało się że ważę za dużo jak na mnie, postanowiłam się odchudzać. Przez pewien czas (ok. 1,5 miesiąca) stosowałam dietę 1000 kcal, faktycznie pomogło mi to zrzucić 10 kg lecz w większości była to tylko woda. Później zwiększyłam nieco ilość kalorii i dołączyłam do tego siłownię 4 razy w tygodniu przez niecały miesiąc. Czyli moje odchudzanie trwało łącznie ok. 2 miesiące, jednak kilogramy, których się pozbyłam, szybko wróciły i teraz noszę rozmiar 40-42, a spodnie zdarza się że nawet 44. Mam więc pytanie: czy z racjonalną dietą, jak np. 1500 kcal i uczęszczaniem na siłownię uda mi się powrócić do mojego dawnego rozmiaru i wagi? Mam też pewne wątpliwości co do ćwiczeń na siłowni. Jak często mam ćwiczyć na siłowni - codziennie czy lepiej z odstępami jednodniowymi? Chcę też dodać, że chcę uzyskać rezultaty do następnych wakacji. Czy uda mi się to? Z góry dzięuję za odpowiedź, Agnieszka

Witam,

Jeśli chodzi o ćwiczenia na siłowni, to nie ma znaczenia czy będziesz ćwiczyć codziennie czy co drugi dzień. Najważniejsza jest regularność i przynajmniej 30 minut ćwiczeń. Dieta 1000 kcal to zdecydowanie za mało, dlatego wystąpił efekt jo-jo. Twoja masa ciała wskazuje na normę a BMI wynosi 24,5. Dlatego nie powinnaś stosować diety o tak niskiej kaloryczności. Myślę, że dieta 1800 kcal plus wysiłek fizyczny powinna przynieść pożądane rezultaty. Bardzo dobrze, że nie nastawiasz się na szybkie odchudzanie, bo to dodatkowo mogłoby sprzyjać efektowi jo-jo.

Zajrzyj też na stronę www.abccwiczenia.pl gdzie znajdziesz dodatkowe ćwiczenia do wykonywania w domu i do artykułów http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia z których dowiesz się co robisz źle i jak to naprawić.

Pozdrawiam.