Czy mój mąż może być socjopatą?

Szanowni Panstwo, Chodzi o mojego meza. Jestesmy po slubie 14 lat a znamy sie od 17. Po slubie maz bardzo sie zmienil. Mial bardzo toksycznych rodzicow alkoholikow.Noe nawiazal ze mna zadnej emocjonalnej wiezi, jestem mu obojetna. Manipuluje mna permanentnie, klamie, oszukuje,przemilcza fakty. Przerzucil jakby siebie na mnie. To jaki jest a zabral sobie jakby moje cechy i utpzsamia sie z nimi.nie przyjmuje prawdy o sobie, za wszystko zrzuca wine na innych,nie widzi ze mnie krzywdzi. Socjopata?

Dzień dobry. Opis osoby, jaki Pani przedstawia, nie wystarcza, by odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytanie. Wielokrotnie spotykam się z sytuacją, że jedno z małżonków opisuje drugie w taki sposób, który później nie zawsze pokrywa się z faktami. Przyczyną takiej sytuacji najczęściej jest zmęczenie konfliktem i rozczarowanie związkiem. Podjęcie wspólnej pracy z psychologiem czy psychoterapeutą pozwala parze na znalezienie porozumienia i odzyskania satysfakcji w związku. Zachęcam Panią i męża do podjęcia działań w tym kierunku. Gdyby jednak nie był chętny, proszę wybrać się bez niego. Kompetentny specjalista wskaże Pani odpowiednie pomocne sposoby, by wpłynąć na jakość Waszej relacji i ewentualnie na włączeniu się w proces męża. Pozdrawiam.

www.progress.warszawa.pl

Witam,

Opis, który Pani przedstawiła nie jest wystarczający by uznać męża za socjopatę. Dodatkowo Pani ocena męża może być wynikiem wypracowanych toksycznych sposobów komunikacji między Wami. Mogą Państwo udać się na terapię małżeńską, aby móc polepszyć sposób komunikacji, relację między Wami lub może Pani gdy mąż odmówi - skorzystać sama z poradnictwa psychologicznego, by lepiej dowiedzieć jak reagować i wpływać na postawę męża, poprzez zmianę własnego zachowania.

Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Mazurek
www.synovial.pl

Witam, trudno wypowiedzieć się na ten temat jednoznacznie po krótkim opisie. Przeszłość męża również może mieć wpływ na sposób jego funkcjonowania. Najlepiej by było zwrócić się o pomoc psychologiczną, skorzystać z terapii dla par lub konsultacji indywidualnych i zastanowić się nad sytuacją. Mąż mógłby skorzystać z terapii DDA dla osób z rodzin w których nadużywano alkoholu. Może Pani skorzystać z pomocy NFZ (https://zip.nfz.gov.pl/GSL/) lub w prywatnym gabinecie.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl