Czy moja córka może mieć autyzm?

Corka ma 7lat zaczela chodzic do szkoły do pierwszej klasy pani mowi ze jest zamknięta zestresowana nielubi jak pani ja glaska chwali czy corka na autyzm Dodam ze ona w domu jest usmiechmieta niema z nia problemu troche sie wstydzi na placu zagadac do innych dzieci ale jak pozna niema juz problemu jest smiala wtedy

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry, dziękuję za to pytanie.

Ciężko wstępnie rozpoznać zaburzenia ze spektrum autyzmu na podstawie samego Pani opisu. Możliwe że córka jest na etapie adaptacji do nowego środowiska, tym bardziej, że nie zauważa Pani żadnych niepokojących objawów w domu.

Jeśli ma Pani wątpliwości, można udać się na badania do poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.

Anna Byczko

Szanowna Pani,

Nauka w pierwszej klasie to dla dziecka duża zmiana w życiu i wyzwanie. Nie każde dziecko ma śmiałość w poznawaniu rówieśników czy aktywności na lekcjach. Proszę dać córeczce czas. Najlepsze, co może Pani teraz robić to wspieranie jej i udzielanie pomocy,gdy wymaga tego sytuacja.

Diagnozę autyzmu u dzieci stawia na ogół zespół specjalistów - nie jest to szybki proces. Zachęcam Panią jednak do koncentrowania się na relacji z dzieckiem,a nie objawach. Nieśmiałość jest częsta u dzieci i wcale nie musi oznaczać autyzmu.

Życzę Pani dużo dobrego.

Małgorzata Ziółkowska

www.strefa-ciszy.online