Czy moja waga jest dobra? Pomocy

Mam 17 lat. Mam 137 cm wzrostu. W ciągu roku schudłam ok 6,5kg. Obecnie ważę 34 kg. Jestem tak niska z powodu niewydolności nerek na którą choruję od 4 klasy podstawówki. Obecnie jestem 7 lat po przeszczepie. Liczyłam dziś poziom mojej tkanki tłuszczowej i pomiar wyniósł 14.2%. Ogólnie ze stron na których robiłam pomiary wynika, że mam niedowagę. Chciałam się dowiedzieć, czy w moim przypadku moja waga i poziom tk. tłuszczowej jest dobry, a jeśli nie to co powinnam robić aby to zmienić. Powiem, że nie czuję się źle z moją wagą.

Wydaje mi się, że prowadzę stosunkowo zdrowy tryb życia. Wyeliminowałam z mojego jadłospisu słodycze oraz smażone potrawy. Jem warzywa i owoce oraz potrawy przyrządzane na parze, gotowane bądź pieczone/grilowane w piekarniku. W ciągu dnia jem ok 4-5 posiłków dziennie z przerwami co 3 godziny. Codziennie chodzę na godzinny spacer z kijkami (nording walking). Staram się dobrze nawadniać organizm. Spożywam produkty pełnoziarniste oraz chude mięso i dużo nabiału w postaci twarogu, serków wiejskich, jogurtów. W menu uwzględniam też orzechy i suszone owoce oraz otręby.

Na śniadanie zazwyczaj jem miskę owsianki. Na II śn. owoce lub jogurt, a na obiad (najczęściej mięso + surówka), a na kolację białko + warzywka (np jajko na miękko + warzywa, 2 serki wiejskie na słodko, rybkę + warzywa itp) Czy w moim przypadku moja waga i poziom tkanki tłuszczowej jest nieodpowiedni? Bardzo proszę o odpowiedź! Pozdrawiam!

Witam,

Według BMI Twoja masa ciała świadczy o lekkiej niedowadze, jednak Twój przypadek nie jest powszechny, dlatego nie należy go generalizować. Dodatkowo pomiar tkanki tłuszczowej najlepiej wykonać u dietetyka za pomocą specjalnej wagi, dzięki temu dowiesz się czy na pewno masz niedowagę czy też nie.

Jeśli dobrze czujesz się ze swoją masą ciała, a dodatkowo dbasz o prawidłowy i urozmaicony jadłospis, wszystko powinno być w porządku. Z mojej strony mogę Ci polecić także spożywanie orzechów, owoców suszonych, bananów, awokado oraz dodawanie olejów roślinnych do potraw (sałatek) w celu wzbogacenia jadłospisu oraz zwiększenia kaloryczności diety.

Z tego co napisałaś wydaje mi się, że jesz zbyt małą ilość kilokalorii, dlatego warto ją nieco podnieść, dodatkowo spożywasz za małą ilość produktów pełnoziarnistych (kasz, ryżu, makaronów, pieczywa pełnoziarnistego i zbóż), które powinny być podstawą diety, spróbuj zwiększyć ich spożycie.

Pozdrawiam.