Witam,
Proszę spróbować przekonać żonę do konsultacji ze specjalistą, tzn. Psychiatrą lub psychologiem. Wymioty mogą być objawem nerwicy, a im wcześniej zacznie ją leczyć, tym łatwiej można ją wyleczyć.
Pozdrawiam
Opisane objawy mogą być objawami somatyzacyjnymi (oczywiście jeśli żona nie jest w ciąży). Najlepszy wyjściem jest podjęcie psychoterapii. Warto zachęcać żonę do podjęcia tego rozwiązania motywując to troską, chęcią wsparcia i budowania relacji małżeńskiej. Warto także porozmawiać z babcią- być może ma jakieś obawy, trudne doświadczenia lub wątpliwości związane z pomocą psychologiczną, które będzie można wyjaśnić, a tym samym ułatwić żonie skorzystanie z pomocy specjalisty.
Dzień dobry, może pan jedynie zachęcać żonę do konsultacji u psychologa - psychoterapeuty. Możecie również państwo udać się na wspólną wizytę do terapeuty pracującego z parami na kilka wstępnych konsultacji. terapeuta następnie zdecyduje czy kontynuować wspólna terapię czy indywidualnie. Pozdrawiam.
Witam Pana. Być może żona w swojej rodzinie pochodzenia żyła w innym modelu rodziny. Być może relacje z innymi członkami rodziny nie miała takie jak Pan. Tak jesteśmy "skonstruowani", że przed czymś co jest nieznane odczuwamy lęk (ten zaś może się objawiać różnymi dolegliwościami). Zaciekawiło mnie czy tylko w jedną stronę rodzina zwraca się do Państwa po pomoc, czy Wy również korzystacie z jej pomocy. W tym co Pana niepokoi ważne też będzie czy reakcje żony się nasilają, czy od 5 lat są takie same. Czy to jest reakcja wyłącznie na członków Pana rodziny, czy wszystkie osoby zewnętrzne? Kiedy myśli Pan o specjaliście proszę przedstawić żonie perspektywę jednego spotkania. Czasem perspektywa długoterminowego kontaktu i wyobrażenia (przekonania) kim są osoby korzystające z takiej pomocy potrafią utrudnić wykonanie tego kroku. Proszę cierpliwie próbować. Pozdrawiam Pana.
To mogą być objawy zaburzenia lękowego. Skuteczne leczenie to farmakoterapia i psychoterapia - przynoszą bardzo dobre skutki.
Gdy żona nie chce pomocy - może Pan mówić o tym, jak na Pana wpływa jej zachowanie, jak Pan się z tym czuje. Warto twardo obstawać przy zdaniu, iż konieczna jest pomoc specjalisty.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Furia i agresywne zachowanie u żony – odpowiada Mgr Wojciech Romatowski
- Jak pomóc żonie, która stała się nieszczęśliwa? – odpowiada Mgr Katarzyna Schilf
- Pociąg do seksu z kobietą u żony – odpowiada Andrzej Ballaun
- Jak poprawić kontakt z żoną? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak pomóc żonie, która ma osobowość zależną? – odpowiada mgr Edward Jakubowicz
- Dlaczego moja żona już mnie nie pragnie i nie kocha? – odpowiada mgr Anna Demarczyk
- Agresja po alkoholu u żony – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Złe relacje z żoną i depresja – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Żona podejrzewa mnie o zdrady – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Czy najbliższa rodzina powinna wiedzieć o zdradzie żony? – odpowiada Mgr Izabela Makowska-Trzeciak
artykuły
Psychoterapia krótkoterminowa
Psychoterapia krótkoterminowa opiera się na prowad
Teleterapia - terapią przyszłości
Internet od dwóch dekad sukcesywnie i nieodwracaln
"Nie jestem zaklinaczem dzieci. Jestem psychologiem. Uczę, jak wychowywać" - rozmowa z Michałem Kędzierskim
Pięciolatek, który podczas ataku złości demoluje m