Czy można łączyć suplementacje L- glutaminy (5 g dziennie) z izolatem białka?

czy mozna łączyć suplementacje L- glutaminy (5 g dziennie) z izolatem bialka (gdzie jest 4,25 g kwasu glutaminowego w porcji) Czy nie jest to za duza dawka?

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje kierować sie zaleceńiami dietetyka lub trenera personalnego z odpowiednim doświadczeniem.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam!

Na wstępie chciałabym poinformować, że według Australijskiego Instytutu Sportu glutamina znajduje się w grupie B suplementów, czyli jej skuteczność i wpływ na ludzki organizm jest wciąż w fazie badań i analiz. W związku z tym sugerowałabym zaprzestanie suplementacji L-glutaminy przy jednoczesnym pozostawieniu w diecie izolatu białka serwatkowego. Jak Pan wspomniał, ma on już w swoim składzie kwasu glutaminowy, który jest prekursorem glutaminy.

Wiele zależy również od rodzaju i intensywności aktywności fizycznej, którą Pan wykonuje. Czy uprawia Pan sport zawodowo, czy amatorsko? A może dodatkowa aktywność ma wspomóc redukcję masy ciała – wtedy z reguły suplementy diety nie są konieczne do osiągnięcia pożądanych efektów.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Suplementy w sporcie – czy naprawdę ich potrzebujesz?

Witam,

w przypadku suplementacji odżywki białkowej nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji L-glutaminy.
Jednak należy rozważyć w ogóle sens suplementacji ergogenicznej, jedynie jeśli jest Pan sportowcem zawodowym jest to istotne.
Suplementacja L-glutaminy ma działanie również inne niż sportowe.
Warto zasięgnąć porady dietetyka sportowego w kwestii dobrania odpowiedniej diety i suplementacji.

Pozdrawiam,
www.nutricus.pl