Czy można latać samolotem po embolizacji tętniaka w mózgu?

Mam 38 lat, półtora roku temu pękł mi tętniak w prawej półkuli mózgu. Zrobiono embolizację, założono 8 'sprężynek'. Nie boli mnie głowa, rok temu przeszłam angio kt i potwierdzono zarośnięcie sprężynek i brak jakiegokolwiek 'przeciekania'. Czuję się znakomicie. Jestem czynną zawodowo kobietą, pracuję na uczelni i zmuszona jestem podróżować. Proszę mi pomóc, nie wiem czy wylot samolotem nie spowoduje pogorszenia się mojego zdrowia.
38 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Współczesne samoloty posiadają rozwiązania regulujące ciśnienie barometryczne w kabinie. Choć i tak odczuwa się zmiany ciśnienia w czasie uzyskiwania wysokości - spadek ciśnienia oraz przy obniżaniu wysokości lotu - wzrost ciśnienia.

W Pani sytuacji nie ma jednoznacznych przeciwwskazań do podróżowania samolotem, zwłaszcza, że jest potwierdzenie w badaniach obrazowych, iż tętniak został już całkowicie zamknięty, a i upłynął długi czas od operacji. Niemniej jednak zawsze najlepiej omówić tego typu problem z własnym lekarzem prowadzącym, który zna całościową sytuację kliniczną, m.in. inne choroby współistniejące.

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty