Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 0 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy należy zgłosić się do lekarza w związku z pojawieniem się duszności?

Witam moj partner jest po operacji odmy 3 miesiące temy miał wycięty górny płat płuca, wczoraj rano zaczęły się dusznosc i bol w klatce piersiowej i w dolnej części pleców również jest suchy kaszel z ktorym się meczy. Czytalam na Internecie ze to są objawy zapalenia płuc. Zastanawiam sie czy zadzwonic na pogotowie i powiedzieć jaka jest sytuacja. Bo szczerze mówiąc boję się troche.
KOBIETA, 20 LAT 6 miesięcy temu

Badania krwi - leukocyty

Leukocyty to krwinki białe ? są bezbarwne i jest ich znacznie mniej niż krwinek czerwonych w naszym organizmie. Jednak są bardzo ważne dla naszego zdrowia, ponieważ pełnią funkcję głównie odpornościowe. Więcej szczegółów na temat krwinek białych wyjawia nam lek. Łukasz Kowalski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niestety bez osłuchania pacjenta nie sposób orzec, czy mamy do czynienia z zapaleniem płuc. Natomiast historia choroby Pani partnera oraz dolegliwości, jakie obecnie mu doskwierają zdecydowanie predestynują do niezwłocznego skonsultowania się z lekarzem. Może to być internista z przychodni POZ czy też lekarz z tzw. opieki świątecznej (przychodnie funkcjonują w weekendy, święta oraz w nocy).

Zapalenie płuc jest chorobą niebezpieczną, ponieważ może być powodowana zarówno przez bakterie, jak i wirusy, a nawet grzyby. By rozpocząć leczenie, ważne jest ustalenie etiologii choroby. Proszę zapoznać się z naszym artykułem, może okazać się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc.

Niestety w obecnej sytuacji epidemicznej nie można wykluczyć także infekcji wirusem SARS-COV-2, czyli koronawirusowej. Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grozne-powiklania-po-chorobie-covid-19-jakie-narzady-moze-uszkodzic-koronawirus.

Z tego powodu proszę niezwłocznie wykonać telefon do lekarza czy pobliskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie zostanie Pani poinformowana o dalszych krokach. Jeżeli jednak duszności partnera są silne, proszę nie zwlekać z wybraniem numeru alarmowego, gdzie dyspozytor zadecyduje, czy konieczne jest wysłanie do Państwa ambulansu.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-a-grypa-jak-odroznic-objawy-co-zrobic-gdy-je-mam-i-nie-wiem-co-to.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy