Czy należy zgłosić się do lekarza w związku z pojawieniem się duszności?

Witam moj partner jest po operacji odmy 3 miesiące temy miał wycięty górny płat płuca, wczoraj rano zaczęły się dusznosc i bol w klatce piersiowej i w dolnej części pleców również jest suchy kaszel z ktorym się meczy. Czytalam na Internecie ze to są objawy zapalenia płuc. Zastanawiam sie czy zadzwonic na pogotowie i powiedzieć jaka jest sytuacja. Bo szczerze mówiąc boję się troche.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety bez osłuchania pacjenta nie sposób orzec, czy mamy do czynienia z zapaleniem płuc. Natomiast historia choroby Pani partnera oraz dolegliwości, jakie obecnie mu doskwierają zdecydowanie predestynują do niezwłocznego skonsultowania się z lekarzem. Może to być internista z przychodni POZ czy też lekarz z tzw. opieki świątecznej (przychodnie funkcjonują w weekendy, święta oraz w nocy).

Zapalenie płuc jest chorobą niebezpieczną, ponieważ może być powodowana zarówno przez bakterie, jak i wirusy, a nawet grzyby. By rozpocząć leczenie, ważne jest ustalenie etiologii choroby. Proszę zapoznać się z naszym artykułem, może okazać się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc.

Niestety w obecnej sytuacji epidemicznej nie można wykluczyć także infekcji wirusem SARS-COV-2, czyli koronawirusowej. Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grozne-powiklania-po-chorobie-covid-19-jakie-narzady-moze-uszkodzic-koronawirus.

Z tego powodu proszę niezwłocznie wykonać telefon do lekarza czy pobliskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie zostanie Pani poinformowana o dalszych krokach. Jeżeli jednak duszności partnera są silne, proszę nie zwlekać z wybraniem numeru alarmowego, gdzie dyspozytor zadecyduje, czy konieczne jest wysłanie do Państwa ambulansu.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-a-grypa-jak-odroznic-objawy-co-zrobic-gdy-je-mam-i-nie-wiem-co-to.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.