Czy niedobór żelaza ma związek tyciem?

Dzień dobry, Mam poważny problem z wagą i nie mogę znaleźć przyczyny. Od kilku lat moje ciało nieustannie tyję. Przez ostatnie 5 lat użyłam 22 kg. Mam 42 lata i w tej chwili ważę 92 kg przy 180 cm wzrostu. Zaznaczam że jem 5 posiłków dziennie (mam ustawiony alarm w komorce) i nie przekraczamy 1300 kcal dziennie. Fakt - nie ćwiczę ale nigdy nie byłam zbyt aktywna. Przeraża mnie to że mimo wszystko wciąż przybieram na wadze. Zrobiłam badania tarczycy-wszystko jest ok. Mam niedobór żelaza i d3

Dzień Dobry Pani,

Zacznę od powiedzenia, które bardzo lubię i podzielę się nim z Panią:
Ruch zastąpi niemalże każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu...

Niedobór żelaza jest najczęstszym skutkiem, związanym z niewłaściwym odżywianiem..., a deficyt poziomu żelaza jest związany z anemią, a anemia
ma wpływ na utrzymanie wagi ciała i ogólną kondycję fizyczną i psychiczną.
Przybieranie na wadze i gromadzenie się tłuszczu w określonych partiach ciała
jest zdeterminowane również wiekiem, ale przede wszystkim nieodpowiednią dietą i mocnymi deficytami aktywności fizycznej, szczególnie na powietrzu...
O występowaniu nadwagi i otyłości decyduje tzw. indeks masy ciała (proporcja wagi do wzrostu).
Gdy indeks masy ciała u osoby dorosłej przekracza wartość 25 można mówić o nadwadze.
Konsekwencje zdrowotne nadwagi i otyłości są ogromne, są przyczyną chorób tzw. podwyższonego ryzyka, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, powstawanie nowotworów, spadek ogólnej odporności organizmu, zaburzenia snu, depresja, bezsenność, bóle mięśniowe i szkieletowe, bóle głowy, stany zapalne
stawów, choroby serca i wiele innych...

Aby wprowadzić zmiany mające sprzyjać regulacji i utrzymaniu pożądanej wagi ciała, potrzebne są:
1. poczucie własnej skuteczności (mogę, potrafię, dam rady, panuję nad sytuacją).
2. oczekiwania dotyczące zysków i strat, które się ponosi, są to przekonania, że zyski/korzyści (osiągnięcie zamierzonego celu) przewyższają straty (dokonywanie wyborów między aktywnością fizyczną a pójściem np. do kina.
3. intencja (utworzenie własnych instrukcji/poleceń po to, żeby angażować się
w zamierzone działania, celem osiągnięcia określonych celów, i w efekcie przyjęcie aktywności fizycznej wraz z dietą, jako swój prozdrowotny styl życia).

Odpowiadając na Pani pytanie, chciałabym się skupić na skuteczności aktywnosci fizycznej, w przypadku podjęcia przez Panią decyzji o regularnej aktywności fizycznej..., do której będę Panią mocno zachęcać...
Umiarkowana i bardziej intensywna aktywność fizyczna, przez jedną godzinę
do półtorej godziny dziennie, przy spożyciu niewielkiej ilości węglowodanów wpływa na skuteczne obniżenie wagi ciała.
Zaplanowana, świadomie wybrana i regularna aktywność fizyczna powoduje
osiągnięcie zamierzonej wagi (w porozumieniu z trenerem personalnym).
Dodatkowo systematyczna aktywność fizyczna jako "efekt uboczny" wpływa na wzrost pozytywnego nastroju, co z kolei przekłada się na wzrost zadowolenia z własnego wyglądu i ciała, a to z kolei poprawia funkcjonowanie społeczne...

Życzę Pani podjęcia świadomej decyzji,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam
Pani dieta musi być źle zbilansowana skoro ma Pani niedobory żelaza. Niedobory d3 niestety należy uzupełnić tylko suplementacją. Nawet dobra dieta nie da radę tego uzupełnić.Nie tylko kalorie maja wpław na nasze odchudzanie.Braki w minerałach też powodują brak współpracy z organizmem. Jeśli przez 5 lat je Pani 1200-1300 kcal przy 180 cm wzrostu to organizm włączył procesy obronne przed głodzeniem. Nie będzie Pani dalej chudła. Polecam zdecydowanie inna dietę uzupełniającą żelazo ( sprawdzenie hemoglobiny i hematokrytu by się przydało). Po dobrym dożywieniu organizmu poleciłabym dietę dobrze dobraną do Pani- nie pół głodówkę. Można dobrze schudnąć przy wyższej kaloryczności gdy dieta będzie innaczej skomponowana.