Wychodzenie z odchudzania u 12-latki

Mam 12 lat, 160 cm wzrostu i ważę 41-42 kg. Odchudzałam się, kiedy ważyłam prawie 50 kg przy 155 cm wzrostu. Chcę temu zaprzestać. Co zrobić, by zachować wagę (aktualnie jadam 1300-1400 kcal dziennie)

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Proponuję stopniowo zwiększać kaloryczność diety, zwłaszcza, że 1400 kcal to stanowczo za mało dla dojrzewającego organizmu. Docelowo dobrze byłoby dążyć do osiągnięcia energetyczności jadłospisu na poziomie 1900 kcal. Przy czym ważne, aby były to zdrowe produkty i urozmaicona dieta. Warto również włączyć aktywność fizyczną, aby regulować metabolizm.

Witam. Pamiętaj, że z racji tego, iż jesteś w wieku dojrzewania Twoja sylwetka cały czas się zmienia – rośniesz, a więc i masa ciała może (a nawet powinna) proporcjonalnie ulegać zwiększeniu. Obecna podaż kalorii jest dla Ciebie za mała, ale aby nadmiernie nie przybrać na masie powinnaś zwiększać ją powoli i regularnie o około 100 kcal na tydzień. Wybieraj produkty wartościowe (owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy), a nie słodycze bądź tłuste przegyzki. Pozdrawiam.